Sveopšti izbori u Bosni i Hercegovini koji bi trebalo da budu održani iduće godine već su postali vruća tema u ovom regionu, posebno zbog činjenice da Milorad Dodik, sadašnji predsednik Republike Srpske, po zakonu ne može više da se kandiduje za poziciju prvog čoveka RS.
To, međutim, ne znači da Dodik neće ostati u političkom životu, već da mu se otvaraju mogućnosti za dva pravca — kandidata za člana Predsedništva BiH ili predsednika Vlade RS.
U oba slučaja za sada su u pitanju samo spekulacije, kao što je i priča da bi u sadašnju Dodikovu fotelju mogao da zasedne Mladen Ivanić. U isto vreme, Ivanić je u igri i za člana Predsedništva BiH. Procene su, međutim, da bi oko rasporeda pozicija, Ivanićev PDP mogao da uđe u sukob sa SDS sa kojim je u koaliciji. Naime, SDS bi da za obe pozicije kandiduje svoje ljude.
SDS u fotelji prvog čoveka RS vidi potpredsednika stranke Miću Mićića, dok za člana Predsedništva biraju između dva partijska funkcionera — Vukote Govedarice i Mirka Šarovića.
I Dodikovi koalicioni partneri DNS najavljuju da bi mogli da imaju svoje kandidate za jedno od ta dva najprimamljivija mesta u budućoj raspodeli vlasti. Upućeni ipak upozoravaju da će najveće trvenje pretrpeti „Savez za promjene“, jer je SDS kao najjača opoziciona stranka olako na prošlim izborima prepustila PDP-u mesto člana Predsedništva BiH (Mladenu Ivaniću) i ministra inostranih poslova, dok je SDS dobio samo nekoliko ministarskih mesta u Savetu ministara BiH.
Sve u svemu glavna politička tema prema kojoj će se upravljati bezmalo svi politički akteri iz BiH jeste na koju će poziciju tipovati Milorad Dodik.
Politikolog Anđelko Kozomara smatra da postoji izvesna opasnost od Dodikove kandidature za člana Predsedništva BiH, jer bi ga na toj poziciji „sačekali“ i stranci i svi ostali i jer bi u toj ulozi aktuelni predsednik RS po Ustavu morao da brani interese BiH, a ne samo Republike Srpske.
„Svaka njegova izjava o referendumu ili otcepljenju bila bi kršenje Ustava BiH. Oni ga ’čekaju‘ u zasedi, a Dodik nije nimalo naivan da to ne shvata. Kako sada stvari stoje, SNSD još nije napravio listu kandidata koju će javnosti predstaviti za sledeće izbore, ali mislim da Dodik za sebe čeka najpovoljniju opciju. Kako sada stvari stoje njegova stranka će zaista dobro da prođe, a to ga kandiduje da ponovo bude predsednik Vlade RS“, ocenjuje Kozomara.
Ako je procena našeg sagovornika dobra, ta pozicija, koja bi, prema njegovom mišljenju, najviše odgovarala ne samo Dodiku, već i RS, umnogome će zavisiti i od toga ko će biti predsedik RS, koji treba da mu dâ mandat. Ako to bude Ivanić, naš sagovornik procenjuje da će se desiti sledeće:
„Ivanić je pragmatičan političar i ako Dodikova stranka i koalicije oko njega budu imale većinu u Parlamentu RS, on se neće igrati Ustavom i zakonom i daće mandat onome koga predloži pobednička koalicija“, veruje Kozomara.
Politikolog Stevica Deđanski kaže da su u celoj priči bitne, kako za opstanak RS, tako i za opstanka srpskog naroda, dve stvari.
„Vrlo je važno da postoji saglasnost o nacionalnim temama i pitanjima između svih političkih partija u RS, da ne bi došli u situaciju da zbog ličnih ambicija trpe nacionalni interesi. Druga bitna stvar je da odlučujuću političku ulogu ima Milorad Dodik zbog svega što je do sada ispoljio kao političar braneći srpske interese“, kaže naš sagovornik.
Dodikova uloga je, kako kaže, bitna i zbog činjenice da bi smo bili sigurni, zbog njegove dosadašnje politike, u kojem pravcu bi, pre svega, išla RS.
Ukoliko Dodik odluči da se kandiduje za člana Predsedništva BiH tamo bi ga, umesto Bakira Izetbegovića koji više nema pravo da se kandiduje za tu funkciju, sačekao verovatno Fahrudin Radončić ispred bošnjačke opcije. Činjenica je i da bi Dodik u Predsedništvu BiH u nekom momentu bio i prvi čovek BiH.