On je ocenio da postoji veliki potencijal za saradnju srpskih i ruskih naučnika u oblasti mirne primene nuklearnih tehnologija.
Popović je na sastanku sa generalnim direktorom „Rosatoma“ Aleksejem Lihačovim istakao da u Institutu Vinča i Nuklearnim objektima Srbije radi više od 250 doktora nauka.
Ti sistemi su, navodi Popović, jedni od najvećih naučnih kapaciteta Srbije.
„Želimo da otvorimo mogućnost saradnje između ruskih i srpskih naučno-istraživačkih organizacija, naučnika i inovacionih kompanija u sferi atomske energije i njenog mirnog korišćenja u medicini, poljoprivredi, industriji“, rekao je Popović.
Kako je saopštio kabinet ministra, Popović i Lihačov su istakli da je jedan od mogućih vidova saradnje između Nuklearnog instituta Vinča i „Rosatoma“ zajedničko ulaganje u proizvodnju ciklotronskih radiofarmaceutika i primenu protonske terapije u medicini.
„Reč je o razvoju medicinskih proizvoda koji bi bili namenjeni čitavom regionu Balkana. Razgovori o tome već su vođeni u prošlosti, a ruska strana je pokazala spremnost da ti razgovori budu obnovljeni“, objasnio je Popović.
Popović i Lihačov su ocenili da postoji mogućnost za ostvarivanje bliže saradnje između „Rosatoma“ i preduzeća Nuklearni objekti Srbije.
Srpski ministar je istakao da su ruski partneri zainteresovani da pruže pomoć Nuklearnim objektima Srbije u znanju, opremi i obukama.
„Preduzeće Nuklearni objekti Srbije je jedino preduzeće na teritoriji Srbije čija je delatnost usmerena ka bezbednom upravljanju nuklearnim objektima i radioaktivnim otpadom. To je odgovoran i važan posao za bezbednost cele države. Zato znanja naših stručnjaka, kao i oprema na kojoj oni rade, moraju stalno da se unapređuju“, kaže Popović.
Posebno su nam, navodi, važna iskustva ruskih partnera u tretmanu radioaktivnog otpada.
Dogovoreno je, naglasio je Popović, da u budućnosti Nuklearni objekti Srbije šalju svoje stručnjake na obuku u „Rosatom“.