Na izložbi u Ruskom domu predstavljena su fototipska izdanja gravura, akvarela, crteža, slika i litografija iz perioda od 17. do 19. veka sa prikazima carske palate. Posetioci izložbe mogu da vide i portrete njenih vlasnika: ruskih vladara Alekseja Mihajloviča, Fjodora Aleksejeviča, Petra Velikog, Katarine Prve, Jelisavete Petrovne, Katarine Druge.
Palata cara Alekseja Mihajloviča i ostali kulturno-istorijski objekti u Kolomenskom deo su Moskovskog državnog muzejskog kompleksa, u čijem su sastavu, kako je rekao direktor ovog kompleksa Sergej Hudjakov, i kulturno-istorijski kompleksi Ismajlovo i Ljubljino.
„Na našoj teritoriji se nalazi 30 objekata koji predstavljaju kulturno nasleđe federalnog značaja, a među glavnim znamenitostima našeg muzeja jeste Crkvu Vaznesenja Gospodnjeg, prvi verski objekat u Rusiji s odlikama ruskog stila. Pored kompleksa moskovskog Kremlja i Novodevičjeg manastira ovaj izvanredni hram se nalazi na spisku Uneskove svetske kulturne baštine“, napomenuo je Hudjakov.
Istorija sela Kolomenskog povezana je s događajima srednjovekovne ruske istorije. Prema legendi, njega su osnovali ljudi koji su uspeli da se spasu nakon teške bitke i strašnog mongolskog razaranja. Prvi pisani izvori u kojima se sreće naziv Kolomensko bila su duhovna zaveštanja moskovskog kneza Ivana Daniloviča Kalite iz prve polovine 14. veka.
Carska palata je imala 270 soba i oko tri hiljade prozora, a najveću površinu zauzimale su careve odaje, naveo je Hudjakov. U centru je bila caričina palata, a manje prostorije pripadale su carevićima i carevim kćerima.
Enterijer palate bio je ukrašen duborezom, oslikanim zidovima i plafonima, skupocenim tkaninama i kožom sa utisnutim šarama. U sobama su bili raskošni nameštaj, tepisi sa istoka, evropski gobleni, raznovrsne lampe. Svaka soba bila je ukrašena ikonama, delima najboljih ikonopisaca tog doba.
Tokom vremena, drvena palata je počela da se urušava, pa je odlukom carice Katarine Druge demontirana 1767. Carica je naredila da se sačine detaljni inženjerski planovi tog objekta, skice fasade i enterijera. Sačuvan je i opis dekoracije palate. Ti materijali su poslužili kao osnova za rekonstrukciju drvene palate Alekseja Mihajloviča 2009. godine.
Istorija izgradnje palate, život njenih vlasnika, demontaža u 18. veku i njena rekonstrukcija predstavljaju pravo rusko čudo. Ponovo izgrađena na osnovu sačuvanih planova i skica, palata je danas jedan od najposećenijih turističkih objekata muzejskog kompleksa „Kolomensko“.
Omiljena rezidencija Petra Velikog
U palati u Kolomenskom rado su boravili mnogi kasniji ruski vladari, ali je posebno omiljena bila caru Petru Velikom (1682–1725), najmlađem sinu cara Alekseja Mihajloviča. Petar Veliki je u Kolomenskom proslavio pobedu u Poltavskoj bici 1709. godine, koju je vodio sa Šveđanima u Severnom ratu. U palati se 1709. rodila i njegova kći, buduća carica Jelisaveta Petrovna.
Hudjakov je podsetio da je, zahvaljujući kolegama-muzeolozima iz Holandije, u Kolomenskom pre nekoliko godina izgrađena i verna kopija drvene kuće Petra Velikog koju je imperator podigao u holandskom gradu Zandamu i u kojoj je rado boravio tokom putovanja po Holandiji.