Činjenica je da je Hašim Tači, nekada ratni komandanta OVK, a sada civil u ulozi tzv. predsednika Kosova, naučio da u rukama ima oružje, pa u toliko više čudi kako mu se po drugi put omaklo da „puca iz praznog pištolja“.
Naime, samo nekoliko dana pošto je na jedvite jade formirana kosovska vlada, takozvani predsednik Kosova Hašim Tači ponovo je krenuo u kampanju za formiranja kosovke vojske.
Kako tvrdi, za to ima partnere u SAD, NATO-u i EU, što je čudno, jer se ništa nije promenilo u odnosu na prethodnu vladu: nema potrebnu podršku manjina u Parlamentu Kosova, pre svega Srba, za formiranje vojske, niti ima potrebnu dvotrećinsku većinu manjina, za izmenu Ustava, kojim bi ta vojska bila formirana.
Dakle, sve ono zbog čega ni međunarodna zajednica ni NATO nisu podržali njegov predlog zakona o transformaciji Bezbednosnih snaga Kosova (BSK) u Oružane snage, po kome bi BSK zadržao ime, a transformacija u vojsku bila obavljena bez promene Ustava, uz zakonske amandmane. Što znači, bez potrebe da ovaj predlog podrže i manjine na Kosovu.
Ako je stanje na terenu takvo, i ako je Tači toga svestan, na osnovu čega onda tvrdi da će kosovka vojska biti formirana do kraja godine?
Politički analitičar iz Prištine Behljuj Bećaj podseća da je NATO kroz Kfor i sada prisutan na Kosovu, što, po njemu, znači da nema razloga da Kosovo bude deo NATO-a, jer su oni već sada u Alijansi.
„I ova priča o tome kako će Kosovo jednog dana biti u NATO-a je samo priča za malu decu! NATO je već na Kosovu, a država Kosovo je stvorena putem intervencije NATO-a“, podseća naš sagovornik.
Igor Simić ispred Srpske liste, koja je deo novoformirane vlasti na Kosovu, za Sputnjik kaže da ne želi da komentariše Tačijeve najave, već podseća na sledeće:
„Srpska lista ima jasan stav po pitanju transformacije BSK u Oružane snage Kosova. Jedina legalna i legitimna oružana sila na ovom prostoru je po Rezoluciji 12 44 — Kfor, koji je na teritoriju Kosova i Metohije došao posle dobijene saglasnosti iz Beograda“, izričit je predstavnik Srpske liste .
Bećaj dodaje da je Tači svestan da to što priča ne može i da uradi, već ovu priču koristi da bi ostao u centru svih važnih dešavanja na Kosovu.
„Sve treba da se vrti oko njega. Pogotovu glavne stvari kao što je vojska. On ne priča o demarkaciji granice sa Crnom Gorom, niti o ZSO jer ne želi da se upliće za sada u to, ali u svakom slučaju želi da se postavi kao centralna politička figura na Kosovu bez koje je nemoguće da se desi ili odluči bilo šta značajno“, objašnjava Bećaj, uz komentar da je vojska Kosova manje pitanje za lidere sa Kosova, a više za lidera međunarodne zajednice.
Tači je takođe, misleći na Srbe, rekao da formiranje vojske neće biti ničiji talac, a na istu temu pričao je i u okviru dijaloga Prištine i Beograda, kada je od kosovskih institucija zatražio da intenziviraju kampanju i završe sa svim pripremama za okončanje procesa transformacije BSK u Oružane snage, što je, kako tvrdi, jedan od prioriteta institucija Kosova. Da bi Tači po Ustavu formirao vojsku, kako to od njega traži i NATO i međunarodna zajednica, on bi morao da dobije podršku ne samo dve trećine većine, već i dve trećine manjine. Drugim rečima, potrebno je da najmanje četiri srpska poslanika glasaju — „za“. A to je neostvarivo.