Vlada Mađarske u saradnji sa SVM, kreditira privrednike i poljoprivrednike sa mađarsko-srpskim državljanstvom, a na upravo završenom drugom konkursu pristiglo je ukupno 36 aplikacija za kredit.
Agroekonomista Miladin Ševarlić u razgovoru za Sputnjik ističe da raspisivanje ovakve vrste kredita nije uobičajeno, ali da nije ni zakonom zabranjeno.
„Dobro je da bar jedan deo stanovništva u Srbiji bude privilegovan u ovoj ekonomskoj situaciji. Bilo bi poželjno kada bi Srbija bila u takvoj situaciji kao što je Mađarska da zaštiti i svoje prirodne resurse, vodu i zemljište, rudna bogatstva, da zaštiti sebe od migrantskih tokova i da može da pomaže svoje sunarodnike kao što Mađarska pomaže sunarodnike u drugim državama“, kaže Ševarlić.
On ističe da će osnaživanje vojvođanskih Mađara dovesti do toga da oni dospeju u daleko povoljniji položaj od ostalih građana Srbije jer u sektoru poljoprivrede takva sredstva nisu dostupna našim građanima.
„Na taj način vojvođanski Mađari će biti u konkurentskoj prednosti u odnosu na naše poljoprivrednike na domaćem tržištu. Moći će da se nose daleko bolje sa konkurencijom u zemljama EU nego što je to slučaj sa ostalim poljoprivrednim proizvođačima iz Srbije“, objašnjava Ševarlić.
Kada je reč o diskriminaciji i dovođenju vojvođanskih Mađara u privilegovan položaj, Ševarlić smatra da je Vlada Srbije mogla, da je htela, da zabrani takav potez.
„Mislim da u ovoj situaciji ipak nije trebalo da zabrani realizaciju kredita jer se radi o stanovništvu lociranom u nekoliko opština sa pretežnim učešćem mađarske nacionalnosti. Sve ovo još više oslikava u kojem nepovoljnom ekonomskom položaju žive naši stanovnici, a razlike će biti još više produbljene“, ističe Ševarlić i dodaje da je sasvim razumljivo to što Mađari žele da ekonomski zaštite svoju manjinu jer znaju šta ih čeka.
On ocenjuje da će Srbi biti u još nepovoljnijoj situaciji ne zbog Mađara, nego zbog naše nemoći“.
„Tamo gde žive Mađari, to je Mađarska“
Agroekonomski analitičar Milan Prostran navodi kako su i do sada Mađari u Srbiji, zbog statusa nacionalne manjine, bili u povoljnijem položaju od Srba u pogledu uslova za kupovinu poljoprivrednog zemljišta, vinograda, kuća….
„Mađari se, iako je više javno ne spominju, ne odriču krilatice koja je dugo bila kritikovana pogotovo u zemljama gde žive Mađari, u Rumuniji, Slovačkoj, Srbiji i Hrvatskoj, a koja glasi ’tamo gde žive Mađari, to je Mađarska‘.“
Prostran kaže da Mađari nisu jedini koji brinu o svojim građanima van granica svoje države.
„Na kraju krajeva, i Srbija finansijski pomaže srpske i druge narode van granica Srbije. Sećamo se da smo dodelili pomoć za Srebrenicu, a nedavno je na sastanku vlada Srbije i Republike Srpske dodeljena finansijska pomoć Republici Srpskoj od oko pet miliona evra.“
On ocenjuje da je mađarski kredit povoljan iz ekonomskog ugla i da je to korisno za Srbiju koja nema dovoljno finansijskog kapitala.
„Sve u svemu, jedna veoma interesantna aktivnost mađarske države prema svojoj naciji u drugoj državi, u nameri da joj pomogne i da je zadrži na prostorima gde se sada nalazi. Ako bolje žive Mađari u Srbiji, bolje će živeti i njihove komšije. A da li se iza toga kriju i neke druge skrivene namere, u ovom trenutku mi to nije poznato“, zaključuje Prostran.
Mađara inače najviše ima u Rumuniji i Slovačkoj, dok je Srbija na trećem mestu.
Finansijska investicija od 160 miliona evra do sada su najveća izdvojena sredstva Mađarske za sunarodnike koji žive van matične zemlje. Od ovog iznosa, 65 miliona evra se dodeljuje nepovratno, dok će preostalih 95 miliona evra poljoprivrednici i preduzetnici dobijati preko povoljnih kredita.