Nemački časopis „Fokus“ objavio je tekst o Angeli Merkel, u kojoj postoji odlomak sledećeg sadržaja: „Naravno, ona se boji Putinovog psa, ali ona se sigurno ne plaši psa Putina“ (Sie hat zwar Angst vor Putins Hund, aber keine Angst vom Hund Putin).
„Stvar je u tome što je list koji ste spomenuli poznat po svojoj dubokoj subjektivnosti, često povezanoj s našom zemljom, zasnovanoj na krajnjoj rusofobiji, zbog toga se ne interesujemo previše za informacionu delatnost ovog lista, ne smatramo da je to izvor koji zaslužuje pažnju“, rekao je Peskov odgovarajući na pitanje da li je Putin upoznat s tekstom u „Fokusu“.
Portparolka časopisa „Fokus“ Alisa Vagner izjavila je da redakcija nije imala nameru da vređa ruskog lidera. Ona je objasnila da na nemačkom reč „pas“ (der Hund) takođe ima značenje koje se može prevesti kao „tvrd orah“.
Još nema konkretnih razgovora o mirovnjacima u Donbasu
Zasad nema konkretnog razgovora predstavnika „normandijske četvorke“ (Rusija, Nemačka, Francuska, Ukrajina) o formi mirovne misije Ujedinjenih nacija u Donbasu i nije izvesno kada će on početi, rekao je Peskov.
„Naravno, stalno su kontaktu pomoćnici predsednika ’normandijske četvorke‘, ali pravih pregovora za sada nema“, naveo je portparol ruskog predsednika i naglasio da Rusija ne stvara nikakve prepreke za taj dijalog, te da se u vezi s tim pitanjem treba obratiti drugim učesnicima.
Ravnodušnost Vašingtona
Govoreći o krizi u odnosima s Amerikom, Peskov je istakao da je Moskva zaista predlagala Vašingtonu da se održe sastanci na kojima bi se razmotrili gorući problemi, ali da nije naišla na pozitivan odgovor.
Američki mediji ranije su objavili da je Moskva još proletos predlagala američkoj administraciji da se obnove diplomatski i vojni kanali za vezu, kao i kontakti specijalnih službi koji su bili zamrznuti u vreme administracije Baraka Obame.
„Da, zaista, davali smo takve predloge u raznim formatima američkoj strani, Moskva se dosledno zalagala za obnavljanje dijaloga, za razmenu mišljenja, za pokušaje traganja za zajedničkim rešenjima, ali, nažalost, to nije bilo uzajamno“, rekao je Peskov.
Na pitanje novinara da prokomentariše predlog generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Antonija Gutereša da se u rešavanje krize na Korejskom poluostrvu uključi bivši šef ove organizacije Ban Ki Mun, Peskov je rekao da će Moskva prvo proučiti i razmotriti detalje tog predloga, da će potom doneti svoju odluku o tome.
Generalni sekretar UN Antonio Gutereš izjavio je ranije da planira da u rad na rešavanju problema Severne Koreje uključi Ban Ki Muna, koji je i bivši šef južnokorejske diplomatije.