Prema njenim rečima, SAD priznaju da će „uspeh strategije vršenja pritiska zavisiti od saradnje s međunarodnim partnerima, posebno s Pekingom“.
„Nastavljamo da sarađujemo s Kinom i Rusijom kako bismo poboljšali režim sankcija, ali još mnogo toga treba da se učini. Nadamo se da ćemo raditi s Kinom i Rusijom na rešavanju ovog pitanja i da ćemo nastaviti dijalog o tome kako da se izvrši dodatni pritisak na Severnu Koreju“, navela je Torntonova u saopštenju.
Ona je navela da su SAD „jasno dale do znanja da će, ukoliko Kina i Rusija ne budu delovale, koristiti sredstva kojima raspolažu“. „Prošlog meseca uveli smo nove sankcije protiv ruskih i kineskih lica i organizacija koji podržavaju Severnu Koreju. Preduzimaćemo i nadalje mere u cilju prekidanja nezakonite delatnosti Severne Koreje“, izjavila je ona.
SAD, prema rečima Suzan Tornton, ne teži smeni ili propasti severnokorejskog režima.
„Ne stremimo ni ubrzanom ujedinjavanju Koreje i ne tražimo povod za upućivanje vojske severno od vojne demarkacione linije Sporazuma o primirju. Nemamo želju da nanesemo štetu napaćenom severnokorejskom narodu koji ne izjednačavamo s neprijateljskim režimom u Pjongjangu“, izjavila je Torntonova.
Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija je juče jednoglasno uveo nove sankcije Severnoj Koreji koje znatno ograničavaju uvozne i izvozne mogućnosti Pjongjanga. Rezolucija 2375 utvrđuje najstrože sankcije UN u 21. veku. Prema dokumentu, uvode se ograničenja za isporuke naftnih derivata Severnoj Koreji, a utvrđen je i limit za severnokorejske isporuke sirove nafte. Pored toga, Severna Koreja neće moći da kupuje kondenzante i da prodaje tekstilnu produkciju. Svim državama je zabranjeno da izdaju dozvolu za rad državljanima Severne Koreje.