Pri tome portal tvrdi da je FBI dobio pristup radnoj korespondenciji Sputnjika od Fajnberga i još jednog bivšeg zaposlenog u vašingtonskoj redakciji agencije Džozefa Džona Fionda.
Fajnberg je izjavio da je saslušanje bilo fokusirano na „unutrašnju organizaciju, uređivački proces i finansiranje“ Sputnjika.
„Hteli su da saznaju od koga dobijam naređenja i da li sam ikada dobijao naloge iz Moskve“, rekao je Fajnberg za „Jahu njuz“.
„Zanimalo ih je kako sam pokrivao određene teme.“
Pre toga je u Predstavnički dom Kongresa SAD unet nacrt izmene zakona o zahtevima SAD za registraciju stranih agenata po istom zakonu (FARA). Nacrtom se predviđa da Ministarstvo pravde SAD, pri kojem radi FBI, dobije dodatna ovlašćenja kojim bi mogao da istražuje i krivično goni organizacije koje „ilegalno“ pokušavaju da utiču na političke procese u Sjedinjenim Američkim Državama.
Sam FBI u protekla dva dana nije odgovorio na zvanično zahtev sa pitanjem da li sprovodi istragu protiv agencije, saopštio je za Sputnjik glavni urednik agencije Sputnjik SAD Mindi Gavašeli.
Prema njegovim rečima, zahtev je u subotu upućen Agenciji za nacionalnu bezbednost Ministarstva pravde SAD kako bi potvrdila ili opovrgla informacije da je u toku istraga u vezi sa Sputnjikom. Gavašeli precizira da je u pismu pokazana spremnost da se odgovori na sva pitanja ukoliko ih ima.
„Ali nismo dobili odgovor. Nažalost, ne iznenađuju izveštaji medija da je u toku istraga o nama, jer je u zemlji stvorena atmosfera histerije prema svemu što se tiče Rusije. I sve što sadrži reč ’ruski‘ posmatra se kroz prizmu špijunske manije. Mi smo novinari i kod nas uglavnom rade Amerikanci. Smatramo da je svaka pretpostavka da se bavimo nečim drugim osim novinarstvom apsolutna laž i izmišljotina“, istakao je Gavašeli.