„Nikada nismo videli nijedan dokaz, nikada nismo čuli ništa pouzdano“, rekao je Peskov odgovarajući na pitanje kako Moskva procenjuje optužbe protiv Rusije. Prema njegovim rečima, sve što je moglo da se vidi u javnom domenu je deo izveštaja jedne od obaveštajnih agencija. „I, po mom skromnom mišljenju, ovo nije dokument visokog kvaliteta, u smislu da li je dostojan poverenja“, zaključio je portparol.
Početkom januara CIA, FBI i NSA objavile su izveštaj u kojem se još jednom optužuje Rusija za mešanje u američke predsedničke izbore, ali te agencije nisu pružile nikakve dokaze, pozivajući se na tajnost. Istovremeno iz izveštaja sledi da su obaveštajne službe zaključivale o „tajnim operacijama Rusije da utiče na izbore“ prema izvorima kao što su izveštaji ruske televizije i pisanja na društvenim mrežama. Skoro polovina izveštaja bila je posvećena televiziji RT i novinskoj agenciji „Sputnjik“, a podaci o RT bili su stari pet godina.
Tramp dovoljno pragmatičan da bi govorio o potrebi dijaloga sa Rusijom
Predsednik Donald Tramp dovoljno je pragmatičan da bi govorio o potrebi za dijalogom Rusije i SAD, rekao je Peskov.
„U stvari, razgovor je obećavao. On je vrlo pragmatičan, mislim na predsednika Trampa. On ne krije činjenicu da se ne slaže sa Rusijom u mnogim stvarima, ali je dovoljno pragmatičan da bi govorio da moramo da razgovaramo, da treba da vodimo dijalog, da upoređujemo svoje stavove kako bismo pronašli zajednički jezik“, odgovorio je Peskov na pitanje novinara kakav je bio telefonski razgovor predsednika Vladimira Putina i Trampa i kakva je bila Putinova reakcija.
„I bez obzira što u našim odnosima postoje neki ćorsokaci, on kaže da postoji niz pitanja o kojima se ne možemo usaglasiti, o kojima nikada nećemo moći da postignemo dogovor sa vama, sa Rusijom. Ali on istovremeno kaže da moramo da se sastanemo i započnemo dijalog. Međutim, nažalost, ne znamo kada bi ovaj dijalog mogao da počne“, rekao je Peskov.
Telefonski razgovor Putina i Trampa održan je 28. januara 2017.