„Veliku zabrinutost izaziva to što u Kijevu spremno prihvataju takve signale, uz ignorisanje sopstvenih, jasno predviđenih obaveza u okviru Minskog sporazuma“, navelo je Ministarstvo i dodalo da „spominjanje bilo kakvih ’nasilnih scenarija‘, koji bi se mogli promeniti na Donbas, izgleda posebno štetno i amoralno sada, u prvim danima ’školskog primirja‘, koje je potvrđeno u ’normandijskom formatu‘“.
Moskva je „rukovodeći se težnjom ka razvijanju prijateljskih odnosa sa Hrvatskom“, pozvala Zagreb da iskoristi „sve mogućnosti za usmeravanje Kijeva ka doslednom i neposrednom ispunjavanju Minskog sporazuma u interesu što bržeg rešavanja ukrajinske krize na miran način i kroz očuvanje stabilne situacije na jugoistoku Ukrajine“.
Kijev su u avgustu posetili bivša ministarka pravde Hrvatske Vesna Škare Ožbolt, bivši zamenik ministra unutrašnjih poslova te zemlje Joško Morić i bivši predsedavajući vladinog komiteta za izbeglice i raseljene osobe Hrvatske Lovre Pejković.
Članovi Radne grupe Vlade Hrvatske za saradnju Hrvatske i Ukrajine su tokom dvodnevne radne posete Kijevu predstavili „hrvatski model uspešne i mirne reintegracije ukrajinske teritorije“, prenela je Hina.
Navedeno je da su članovi te radne grupe na današnjoj konferenciji za novinare u Ministarstvu spoljnih i evropskih poslova Hrvatske rekli da ta zemlja ništa ne čini mimo procesa iz Minska i da „nema nikakvu skrivenu agendu“.
„Predstavili smo naša iskustva u sprovođenju demilitarizacije prostora, uspostavljanju prelazne policije, primeni amnestije, održavanju lokalnih izbora, ukratko u uspostavljanju normalizacije života“, rekla je predsednica Radne grupe Vesna Škare Ožbolt.
Državna sekretarka u Ministarstvu spoljnjih i evropskih poslova Hrvatske Zdravka Bušić takođe je rekla da, kada je reč o odnosima Zagreba i Moskve, Hrvatska „nema nikakvu skrivenu agendu“ i da za hrvatski model mirne reintegracije Podunavlja vlada veliko interesovanje u UN radi rešavanja problema od Gruzije do Sirije.