Akreditaciju za taj događaj zatražila su tri dopisnika „Rusije sevodnja“, koji su kasnije odbijeni bez objašnjenja. Agencija se prvi put srela sa takvim ograničenjima prilikom podnošenja zahteva za pokrivanje događaja na ministarskom nivou pod okriljem Evropske unije.
„Zbunjeni smo odlukom Predsedništva Estonije u Savetu Evropske unije da bez objašnjenja razloga odbije zahtev novinara novinske agencija ’Rusija sevodnja‘ da pokrivaju neformalni sastanak ministara spoljnih poslova Evropske unije u Talinu 7. i 8. septembra“, piše u saopštenju Ministarstva inostranih poslova.
„Otvorena diskriminacija jedne od najvećih novinskih agencija još jednom pokazuje koliko su licemerne izjave estonskih vlasti o privrženosti slobodi govora i pristupu informacijama. Bez obzira na to da li je ta odluka inicijativa Predsedništva Estonije ili je dogovorena sa Briselom, mere zabrane Talina u svakom slučaju podrivaju autoritet Evropske unije. Pozivamo relevantne međunarodne strukture da posvete posebnu pažnju na taj nečuveni slučaj i preduzmu mere za sprečavanje povreda prava ruskih novinara“, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Ranije je Evropska federacija novinara ocenila odluku Predsedništva Estonije u EU kao „ozbiljan napad“ na slobodu medija.
Vlasti baltičkih zemalja zbog izjava o borbi protiv „ruske propagande“ ometaju rad ruskih medija. Na primer, 12. aprila 2017. godine nije dopušten ulazak u Estoniju Iliji Omeljčenku, operatoru televizije REN TV, koji je došao u Talin da pokrije rad foruma „Otvorenoj Rusiji“. Odeljenje policije i zaštite granice Estonije saopštilo je da je Omeljčenko netačno naznačio svrhu svoje posete. U dokumentima „odbijanja“ pogranična služba kao razlog za svoju odluku navodi „nepostojanje dokumenata koji potvrđuju svrhu i uslove boravka u zemlji“. U novembru 2016. godine Komisija za televiziju i radio Litvanije odlučila je da na tri meseca suspenduje prenošenje ruskog kanala „RTR Planeta“.