Akreditaciju su tražila tri novinara i oni su odbijeni bez objašnjenja. Agencija se prvi put suočila sa takvim ograničavanjima praćenja događaja na ministarskom nivou pod okriljem EU.“
„To je očigledno ozbiljan napad na slobodu medija“, izjavio je Gutereš Sputnjiku.
„Evropska federacija novinara i Međunarodna federacija novinara odlučili su da objave obaveštenje o ovom slučaju na onlajn-platformi saveta Evrope za zaštitu novinara. U praksi to znači da će generalni sekretar Saveta Evrope zatražiti od estonske Vlade objašnjenje o ovom slučaju“, dodao je generalni sekretar Evropske federacije novinara.
„Raduje što, osim Estonije, u EU ima još par desetina država. Mnoge od njih se, kao što smo videli, menjaju. Posebno hvala gospodinu Guterešu što je, rizikujući da ga proglase staromodnim, dozvolio sebi da se založi za slobodu evropske govora“, prokomentarisala je glavna urednica „Rusije Sevodnja“ Margarita Simonjan izjavu Gutereša.
Novinarska federacija je odbijanje Talina da izda akreditacije ruskim novinarima stavila na 2. nivo pretnje slobodi medija.
Vlasti baltičkih država, u kontekstu izjava o borbi protiv „ruske propagande“, otežavaju rad ruskih medija. Tako 12. aprila 2017. godine u Estoniju nisu pustili kamermana televizije „Ren“ Ilju Omeljčenka koji je doputovao u Talin radi praćenja foruma „Otvorena Rusija".
Policija je saopštila da je Omeljčenko pogrešno definisao cilj svog putovanja.
U novembru 2016. godine litvanska komisija za televiziju i radio donela je odluku da na tri meseca obustavi prenos ruske televizije RTR Planeta. Iz Litvanije je bila proterana novinarska grupa državne televizije „Rusija“ Pavla Zarubina.