„Ne mislim da smo u novom „hladnom ratu“, jer nema osnova za hladni rat u starom smislu, odnosno konfrontacije sistema, ideologija, borbe za, recimo, trijumf ideja. Toga nema“, rekao je Rjabkov u intervjuu za kineske i japanske medije.
Međutim, Rjabkov smatra da SAD pojačavaju nameru da Rusiji „diktiraju svoju volju i promene politički kurs naše zemlje, između ostalog i upotrebom nezakonitih metoda“.
O diplomatskoj imovini
Pregovori Moskve i Vašingtona o povratku diplomatske imovine Rusije u SAD se ne vode, jer je mogućnost za to bez posebne odluke Kongresa SAD ravna nuli, rekao je Rjabkov.
„Što se tiče diplomatske imovine, moram sa velikim žaljenjem da konstatujem da je nakon usvajanja zakona mogućnost vraćanja ove imovine bez posebne odluke američkog Kongresa svedena na nulu, tako da ne vodimo nikakve pregovore na ovu temu“, istakao je Rjabkov.
Prema rečima Rjabkova, administracija prethodnog američkog predsednika Baraka Obame i grupa političara je „u naletu emocija… stvorila nove okolnosti u našim odnosima i stvorila smetnju koja će biti bolna dugo vremena“.
On je dodao da Moskva smatra da je zahtev Vašingtonu da smanji broj američkog osoblja zaposlenog u Rusiji dozirana, skromna reakcija na sankcije SAD, a odluka SAD da ograniči izdavanje viza građanima Rusije može da govori o tome da Vašington smatra da su kontakti Amerikanaca sa građanima Rusije nepoželjni.
Stalne optužbe na račun Rusije su kolektivno ludilo
Zamenik ruskog ministra nazvao je stalne optužbe SAD na račun Rusije kolektivnim ludilom.
On je podsetio da se iz Vašingtona stalno čuju optužbe za mešanje Rusije u izbore u Sjedinjenim Američkim Državama.
„Nismo čuli nijedno jasno i razumljivo objašnjenje o čemu se ovde radi. Mi samo čujemo neprestane optužbe o nekim ruskim kontaktima ljudi, od kojih neki nikada nisu ni učestvovali u predizbornoj kampanji Demokratske partije ili Republičke partije, a neki više nisu funkcioneri sadašnje administracije“, istakao je Rjabkov.
„Pratićemo ovo. Ovo je prilično interesantan socijalno-politički fenomen kolektivnog ludila“, dodao je on.
O izborima u Rusiji
Moskva je uverena da će SAD pokušati da se mešaju na predstojećim predsedničkim izborima u Rusiji, dodao je Rjabkov.
Odgovarajući na pitanje da li veruje da bi Amerika mogla da se meša u predsedničke izbore u Rusiji, ruski diplomata je odgovorio „Naravno da hoće. Nema sumnje“.
„Navikli smo na mešanje Amerike, živimo sa tim. To je isto kao i prisluškivanje telefonskih razgovora od strane američkih specijalnih službi. Ako polazite od toga morate da budete apsolutno naivna osoba koja živi na drugoj planeti i ne razume šta je šta“, naglasio je Rjabkov.
Predsednički izbori u Rusiji biće održani 2018. godine.