Teroristi su koristili sličnu strategiju u Barseloni, Nici i Berlinu. Na koji način bi Evropa mogla da se suprostavi pristalicama DAEŠ-a?
— Specijalne službe treba da deluju proaktivno, a potrebni su i određeni „filteri“. Musa Ukabir je stigao u Španiju u nedelju, ono što je objavljivao na mrežama najbolja je ilustracija njegovih stavova. Postavlja se pitanje zašto je njemu dozvoljeno da uđe u zemlju? Svedoci smo da ljudi sa ovakvim ekstremnim stavovima sve češće slobodno prelaze iz jedne evropske zemlje u drugu. Neophodno je pojačati mere bezbednosti na šetalištima. Kada je reč o Barseloni, radi se o nemaru. Verovatno, niko nije očekivao da će se tako nešto desiti, jer činilo se da su španske specijalne službe likvidirale sve terorističke ćelije. Još jednom ponavljam: neophodni su „filteri“, nadležni treba da znaju ko ulazi u zemlju, njegovu biografiju. Ako nismo spremni da se suprotstavimo terorizmu, neophodno je formirati specijalni sudski organ koji će sarađivati sa specijalnim službama.
Nakon terorističkog napada u Barseloni, u Italiji je zakazana sednica strateškog komiteta, koji je zadužen za borbu protiv terorizma, a pojačane su mere bezbednosti. Da li je ovo dovoljno?
— Neophodno je preseći tokove finansiranja terorista, kao i međunarodne kanale za vezu između terorista. Prema mojim informacijama, jedan Čečen, koji je uhapšen u Italiji pre mesec dana, bio je u kontaktu sa međunarodnim džihadističkim ćelijama u Evropi. Zašto ovi kanali i dalje postoje?
Kakvu ulogu u tome ima Rusija?
— Rusija je pokazala da može da se suprostavi terorizmu na primeru Severnog Kavkaza. Rusija je presekla sve tokove finansiranja terorista, zatvorila je sve sumnjive nevladine organizacije, koje su davale pare za džihad. Osim toga, koristila je agresivnu strategiju protiv džihadista u Dagestanu i Čečeniji. Sve to je urodilo plodom: broj napada se smanjio, zahvaljujući preventivnim merama i projektima „deradikalizacije“, koje su realizovale zvanične verske zajednice na Kavkazu uz pomoć Moskve. To je sasvim ispravna strategija. Mi u Evropi želimo da se borimo protiv terorista, ali nemamo jasne kriterijume, kada je reč o radikalnim organizacijama. Kod nas bez ikakvih prepreka funkcionišu veoma sumnjive zajednice, i to nije u redu.
Možda je vreme da EU sarađuje sa Rusijom?
— Naravno. Kada je reč o Siriji, Rusija je u periodu od nekoliko meseci uspela da uradi ono što koalicija na čelu sa SAD nije uspela za nekoliko godina — bacila je DAEŠ na kolena. Saradnja sa Rusijom, koja je takođe zainteresovana da Evropa bude stabilna, može da bude veoma korisna. Moramo da naučimo da razmišljamo kao teroristi, da unapred shvatimo njihov model ponašanja, jer DAEŠ menja strategiju. Na primeru Barselone smo videli da teroristi više ne ubijaju sebe, a u „zvaničnom saopštenju“ ove grupe piše da je napad izvršio „vojnik DAEŠ-a“. To je nešto novo. Videćemo šta će dalje biti.