„Uticaji koji predstavljaju mešanje u taj strateški cilj nisu od pomoći, niti su prijateljski“, rekla je ministarka odbrane Makedonije Radmila Šekerinska u intervjuu koji je prošle nedelje u Skoplju dala agenciji „Blumberg“.
„I pre izbora Vlade, bili smo svedoci određenog ’curenja‘ informacija o pokušajima Rusije da ostvari uticaj u ključnim političkim i bezbednosnim sferama. Zabrinuti smo zbog njih. Verujemo da članstvo Makedonije u NATO-u može da zaustavi te pokušaje“, kazala je Šekerinska.
Od juna, posle prve promene državnog rukovodstva nakon više od deset godina, Makedonija pokušava da oživi napore za pristupanje Evropskoj uniji i NATO-u, navodi „Blumberg“.
Šekerinska je rekla da Vlada premijera Zorana Zaeva nastoji da popravi odnose sa Grčkom, koja zbog spora oko imena blokira pokušaje Makedonije da uđe u NATO, i posveti se internim reformama tokom perioda od devet meseci radi „što skorijeg“ ulaska u Severnoatlantsku vojnu alijansu.
Makedonija mora da se pozabavi pitanjima vladavine prava i nezavisnosti pravosuđa, koja su trenutno viđena kao problem kada je reč o ulasku Makedonije u NATO, kazala je makedonska ministarka.
„Ostaćemo posvećeni ostvarivanju tih reformi, ali ćemo nastaviti da tražimo od zemalja-članica NATO-a da cene te napore, uzmu u obzir rezultate i donesu odluke što pre“, rekla je Šekerinska.
Nastojeći da sledi primer Crne Gore, koja je u junu postala članica NATO-a, Makedonija će u 2018. godini povećati budžetska izdvajanja za odbranu, koja trenutno iznose manje od jedan odsto BDP-a, kazala je ministarka odbrane.
Šekerinska, koja je i zamenica premijera Makedonije, pozdravila je prošlonedeljnu posetu potpredsednika SAD Majkla Pensa Crnoj Gori, ističući da je ta poseta predstavljala „ključnu poruku“ koja je otklonila sve ranije sumnje u posvećenost Vašingtona NATO-u i regionu.
„Te sumnje su iščezle“, rekla je Šekerinska.