Srpski tenkisti su, osim Rusa, naspram sebe imali i ekipu Azerbejdžana, koja je druga u grupi, i Kirgiziju, koja je završila na četvrtom mestu.
U današnjoj trci srpske tobdžije su se pokazale kao najbolje — imali su čak osam od mogućih devet pogodaka u metu.
„Vreme koje smo postigli nam ne daje previše nade za prolazak u finale Tenkovskog biatlona, zbog čega ne možemo biti zadovoljni, ali u ovom trenutku su to naše objektivne mogućnosti. Znamo da su naše posade uložile ogroman napor da u što boljem svetlu prikažu sposobnosti srpskih tenkista i da su dali sve od sebe da dostojno predstave našu zemlju i Vojsku Srbije", rekao je za Sputnjik Saša Stoiljković, zamenik rukovodioca srpske ekipe.
Tokom trke atmosfera na tribinama je bila sjajna, a za srpske tenkiste zdušno su navijali kuvari Vojske Srbije, koji takođe učestvuju na Vojnim igrama u Rusiji, kao i beloruski vojnici, koji se na takmičenju u Alabinu tradicionalno najviše druže sa našom tenkovskom reprezentacijom. Belorusi su i uoči trke prišli našim tenkistima da im požele sreću i pruže podršku.
Na tribinama se vijorila i srpska trobojka, koju su razvili naši vojnici, povremeno se čulo: „Srbija, Srbija", mada su najglasnije navijače imali, podrazumeva se, Rusi.
Tradicionalno, već treću godinu zaredom, koliko i traju Međunarodne vojne igre, ekipa Sputnjika je nakon polufinala sa srpskom ekipom bila na ruskom tenku T-72 B3, koji naši tenkisti voze na ovom takmičenju, i dobila je „čvrsto obećanje" da će konačno dobiti i pismenu potvrdu da je prošla obuku vožnje tenka i rukovanja tenkovskim naoružanjem, a dogodine, šaljivo dodaju, možda budemo i članovi srpske posade na biatlonu.
Druga i treća polufinalna trka „Tenkovskog biatlona" održaće se 9. i 10. avgusta, a u njima će se takmičiti reprezentacije Jermenije, Kazahstana, Belorusije, Mongolije, Indije, Irana, Venecuele i Kine.
Nakon što svih 12 polufinalista izvozi svoje trke, dobićemo četiri najbolje ekipe koje idu u finale ovogodišnjeg biatlona.
Finale će se održati 12. avgusta, na dan zatvaranja Vojnih igara u Rusiji.
Tradicionalno, u svim dosadašnjim biatlonima, reprezentacija Rusije je ubedljivo pobeđivala, pa su i ove godine Rusi favoriti.
U polufinalnoj trci se vozila tzv. štafeta, a novina je da su ekipe redosled gađanja ciljeva dobijale samo pola sata uoči trke. Svaka ekipa je vozila četiri kruga: jedan bez gađanja i tri sa izvršenjem gađanja iz topa bočno u pokretu, kao i protivavionskog i spregnutog mitraljeza sa mesta.
Dužina jednog kruga je oko četiri kilometra, vozi se jedan tenk na kome se naizmenično smenjuju tri posade.
Zadatak polufinalista je da za što kraće vreme pogode mete, savladaju manevarsko zemljište — tzv. „zmiju", popune obrtni transporter, pređu vodenu prepreku, savladaju brdo, prođu kroz zadimljeni prostor i protivtenkovski rov, pređu betonski most, „češalj" i minsko polje, savladaju kosi nagib, pređu eskarpu (vertikalni zid visine 90 cm).
U biatlonu je učestvovalo 19 zemalja, a u polufinale se plasiralo 12 ekipa koje su bile najbolje u prvoj fazi takmičenja — „individualnim trkama".