U Kninu, međutim, gde je u prisustvu državnog vrha Hrvatske obeležena 22. godišnjica „Oluje“, policija je privela ljude koji su na ulici vikali „za dom — spremni“.
Hrvatski portal „Indeks“ piše da većina onih koji uzvikuju „za dom — spremni“ to pravda tvrdnjom da to uopšte nije ustaški pozdrav, nego „stari hrvatski pozdrav“ koji se nalazi na grbu HOS-a, inače, uredno registrovanog kod državnih službi.
To pravdanje se objašnjava i obaveznom konstatacijom da su uz taj „pozdrav dečki ginuli u ratu“, pošto je HOS priznat kao zvanična vojna formacija Republike Hrvatske.
Uprkos brojnim dokazima da je pozdrav „za dom — spremni“ bio zvanični pozdrav zločinačkog ustaškog pokreta u kvislinškoj NDH, to mnogi s desnice licemerno poriču, ali ne i bivši ministar i bivši HDZ-ovac Zlatko Hasanbegović, piše ovaj portal.
Čovek kojeg, kako navode, i politički neistomišljenici iz struke smatraju dobrim istoričarem, ima dovoljno profesionalnog i intelektualnog poštenja da „ne mulja“ kada je reč o „za dom — spremni“, piše „Indeks“.
„Za dom — spremni je, naravno, pozdrav koji je bio službeni pozdrav ustaškog pokreta, o tome nema nikakvih dilema. On je obeležen mnogim hipotekama i ne vidim razloga da se poseže za njim u modernoj demokratskoj Hrvatskoj, kao i za bilo kojim drugim krilaticama, dolazile one iz propale jugoslavenske komunističke baštine ili iz baštine ustaškog pokreta i NDH“, izjavio je ranije Hasanbegović, podseća „Indeks“.
Nedavno, na tribini o preimenovanju Trga maršala Tita u organizaciji Srpskog privrednog društva „Privrednik“ i Veća srpske nacionalne manjine Grada Zagreba, Hasanbegović je bio podjednako jasan.
„Ne vidim nikakav razlog da se u hrvatskom javnom životu koristi pozdrav ’za dom — spremni‘, koji, po mom mišljenju, nije prastari paleohrvatski pozdrav već je potpuno jasno da je proizašao iz baštine ustaškoga pokreta“, rekao je Hasanbegović.
On je time, navodi zagrebački portal, ne samo jasno pozicionirao poklič „za dom — spremni“ kao ustaški proizvod, nego je istovremeno demantovao sve one, kako se navodi, besramne falsifikatore desnice koji pričaju o „starom hrvatskom pozdravu“.
Ipak, Hasanbegović je naveo da za njega ima jedan izuzetak, a to je da je pozdrav „za dom — spremni“ prihvatljiv na grbu HOS-a.
Istoričar Hasanbegović inače nije usamljen na desnoj hrvatskoj političkoj sceni sa svojim stavom oko geneze „za dom — spremni“ kao ustaškog pozdrava, jer je isto svojevremeno tvrdio i dr Mario Jareb sa Hrvatskog instituta za istoriju, koji se takođe smatra desnim intelektualcem.
„Taj se pozdrav pojavljuje početkom tridesetih godina u sklopu delovanja Ustaše — hrvatske revolucionarne organizacije (UHRO). UHRO od aprila 1941. unosi taj pozdrav u novostvoreno Nezavisnu Državu Hrvatsku. Tada je korišten kao službeni ustaški pozdrav u vladajućem ustaškom pokretu i u ustaškim vojnim jedinicama“, napisao je Jareb u svojoj knjizi iz 2006. „Ustaško-domobranski pokret od nastanka do aprila 1941.“ u izdanju Školske knjige.
Usput, Jareb je baš na toj tematici i doktorirao.