Kelija (67) prati reputacija čoveka koji govori „direktno“, a za novi posao biće mu potrebna sva „čvrstina i talenat za organizaciju“ koju poseduje kako bi pokušao da „dovede u red“ Belu kuću, koja često izgleda kao da je u rasulu, piše AFP.
Vojnu karijeru završio je kao glavnokomandujući Južne komande američke vojske, zbog čega se bavio pitanjima granične bezbednosti, priliva migranata i operacija za borbu protiv droge na Karibima i u centralnoj i južnoj Americi.
To iskustvo dobro ga je pripremilo za kasniji ministarski posao.
Navedene funkcije učinile su Kelija odgovarajućom osobom za ispunjavanje Trampovih predizbornih obećanja o izgradnji zida na meksičkoj granici, deportovanju imigranata bez dokumenata i detaljnu proveru viza potencijalnim ekstremistima.
Pored borbe sa nasilnim narko-bandama koje deluju širom regiona i duboko u SAD, Keli je bio nadležan i za zatvor Gvatanamo na Kubi, u kojem su bili osumnjičeni za terorizam.
U nizu poruka na Tviteru, u kojem je objavio da je imenovao Kelija da zameni Rajnsa Pribusa na mestu šefa kabineta, Tramp ga je opisao kao „velikog Amerikanca i velikog lidera“.
Keli, jedan od brojnih bivših generala koje je Tramp izabrao za visoku poziciju u svojoj administraciji, rođen je 11. maja 1950. u Bostonu, a marincima se pridružio kada je imao 20 godina.
U pešadijskoj četi je proveo dve godine, a potom otišao na univerzitet.
Nakon što je diplomirao, ponovo se pridružio Marinskom korupsu kao potporučnik i postepeno napredovao kroz niz pozicija.
Blizak je i za ministrom odbrane Džimom Matisom, takođe penzionisanim generalom marinaca.
Keli je bio saradnik Matisa tokom napada 2003. godine na Bagdad, kada je slomljena vojska bivšeg iračkog predsednika Sadama Huseina.
Oženio je 1976. godine Karen Hernest, s kojom je dobio troje dece, ali je njegov sin Robert Majkl Keli, takođe marinac, stradao tokom akcije u Avganistanu 2010. godine, što je imalo „poseban uticaj“ na Kelija.
Tanjug