Nemačka ministarka ekonomije i energetike Brižit Cipris je izjavila da nove sankcije koje Vašington planira da uvede protiv Rusije mogu da nanesu ozbiljan udarac nemačkom biznisu, ali i da unesu teškoće u odnose dveju zemalja. Ona smatra da Nemačka i SAD ne bi trebalo da ulaze u trgovinski rat, ali istovremeno ne isključuje mogućnost da će Berlin preduzeti određene mere protiv Amerike zbog antiruskih sankcija.
„Postoji mogućnost da uvedemo kontrasankcije“, rekla je Ciprisova.
Odluka Amerike da uvede nove sankcije Moskvi izazvala je bes u nekoliko evropskih zemalja, uključujući i Nemačku, jer je deo mera usmeren protiv preduzeća koja sarađuju sa Rusijom u energetskom sektoru. Mere predviđaju kazne za kompanije koje sarađuju sa Rusijom na izgradnji gasovoda, pa bi to moglo da pogodi mnoge evropske firme.
Eksplicitno se pominje gasovod „Severni tok 2“, koji treba da isporuči više gasa iz Rusije preko Baltičkog mora direktno u Nemačku.
Brisel jednostrane američke sankcije doživljava kao udarac na energetsku sigurnost Evrope i smatra da one mogu da dovedu do velikih, neselektivnih i neželjenih posledica.
Cilj američkog zakona je da Rusija bude kažnjena zbog navodnog mešanja u američke predsedničke izbore 2016. godine.
Ovaj nacrt zakona, koji je već usvojio Predstavnički dom Kongresa, tek treba da bude usvojen u Senatu pre nego što dođe na potpis predsedniku Donaldu Trampu, ali mnogi veruju da je to već gotova stvar.
Vašington uvodi nove sankcije protiv Moskve da bi povećao izvoz američkog gasa na evropsko tržište, a istovremeno i potisnuo Rusiju sa tog tržišta. Međutim, stručnjaci sumnjaju u to da bi evropske zemlje kupovale američki gas, čak i pod pritiskom sankcija.
„Ne bi trebalo zaboraviti da je nemačka ekonomija izvozno orijentisana, a da na konačnu cenu proizvoda utiče i gas. Uzmimo za primer hemijsku kompaniju BASF — ako bi Nemačka prihvatila volju koju nameću Amerikanci i odrekla se ruskog gasa, a pristala na skuplji, američki, to bi dovelo do poskupljenja BASF-ovih proizvoda. Ako nemačka roba poskupi, to znači da će pasti prodaja. A ako Nemci oslobode mesto na tržištu, ko će doći umesto njih? Doći će američke hemijske i druge kompanije. Ovo je vrlo prosta logika, i o tome je govorio i Žan-Klod Junker. On je rekao da Evropa mora da štiti svoje ekonomske interese i da neće prihvatiti američke uslove. Ovde je sve i više nego očigledno“, kaže za Sputnjik Vladimir Olenčenko, sa Instituta za svetsku ekonomiju i međunarodne odnose Ruske akademije nauka.
Ruski i evropski zvaničnici sve glasnije govore o tome da će nove američke sankcije jače pogoditi evropske nego ruske interese.
Nemački eksperti ocenjuju da će američki paket sankcija protiv Rusije koštati Berlin milijarde evra zbog izgubljene dobiti.
Protiv američkih sankcija ustao je i nemački poslovni svet. Predstavnici poslovnih krugova smatraju da antiruske sankcije „koče“ ekonomsku saradnju Rusije i Nemačke, a da će nove restriktivne mere samo pogoršati situaciju.
Nemci su priznali da su i dosadašnje sankcije, uvedene 2014. godine zbog krize u Ukrajini i pripajanja Krima, koštale Evropsku uniju skuplje nego Rusiju. Ukupni gubici EU i Rusije za ove tri godine iznose oko 165 milijardi evra, a Evropa je za rat sankcijama platila veću cenu — oko 90 milijardi evra.
Prema podacima nemačkih zvaničnika, trgovinska razmena između EU i Rusije je od 2013. godine smanjena za 40 odsto, sa 327 milijardi na 191 milijardu u 2016, dok je izvoz iz Nemačke u Rusiju pao sa 35 milijardi na 21 milijardu evra. Zbog toga je oko 60.000 Nemaca ostalo bez posla.
Nove antiruske sankcije samo bi nanele još veću štetu Nemačkoj i Evropi.
Međutim, malo ko veruje da će Nemačka stupiti u ozbiljniji sukob sa SAD, bez obzira na njenu ekonomsku snagu, ali se analitičari slažu da će Berlin svakako štititi svoje nacionalne interese.
„Kongres je od 10. avgusta na odmoru, a koliko shvatam, Nemci signaliziraju Amerikancima da ne žure sa odlukama. Radi se o tome da Senat tek treba da razmotri ovaj nacrt zakona i da glasa ’za‘ ili ’protiv‘. Ako oni glasaju ’za‘, onda se zakon šalje na potpis predsedniku. Mislim da je sada u Trampovom interesu i interesu Amerikanaca da uspore. Naravno da je nerealno očekivati da će se Amerikanci uplašiti od Nemaca i reći: ’Ne, nećemo da usvojimo sankcije‘, ali mislim da će sada tražiti načine da malo prikoče“, zaključio je Olenčenko.
Pročitajte još:
Kako će u sudaru Amerike i Rusije deblji kraj izvući — Hrvatska