Ako boravite na crnogorskom primorju par nedelja, ne možete da se ne zapitate da li je Crna Gora uvela spartansko vaspitanje samo za turiste, ili je to način života ovde. Da nas ne bi optužili za ruske propagandiste koji ruše turizam ove prelepe zemlje, moraćemo da budemo konkretni.
Dobre Vode kraj Bara, juli mesec. Ako ste poneli hranu za svoj frižider ili hoćete u večernjim satima da koristite vaj-faj, moraćete da se naviknete na „wild beauty“, kako kaže jedan državni spot — da računate na lepotu divljine, jer će vam struja nestajati skoro svaki dan. Nisu je imali ni Spartanci, šta će vama klima-uređaj i frižider. Iako je kapacitet trafo-stanica pre nekoliko godina bio zadovoljavajući za ovo mesto u državnoj upravi, tada niko nije računao na gradnju novih višespratnica, novih hotela, apartmana. Naravno da je ovde sve po zakonu, naročito u skladu sa zakonom o gradnji u trusnim područjima, ili bar tako misli senator Mekejn i novi američki saveznici Montenegra.
Neko iz Crnogorske države nije najbolje razumeo evropsko zakonodavstvo kad je reč o odlaganju smeća, pa je iz turističkog mesta uklonio sve kontejnere uz zahtev turistima da između 6.00 i 8.00 ujutru čekaju kamion javnog komunalnog. Nekadašnja „Sparta“ pravi turiste-Spartance, te im ne dozvoljava da spavaju posle šest. Čekajte kamion. Ali neprijatelj ne spava, pa se nije pokorio zahtevu javnog komunalnog nego baca smeće kad hoće i gde hoće. To đubre zatim razvlače psi i mačke, a ako nastupi zaraza, to će stranom turisti samo ojačati imunitet.
Za neupućene, ovo turističko mesto sa nekoliko hotela nema ni vodovod ni kanalizaciju, iako ste u „Pobjedi“ već odavno mogli da pročitate da je regionalni vodovod na crnogorskom primorju u funkciji. Zli jezici i neprijatelji Montenegra će reći da je regionalni vodovod koji je ugrađen mnogo manjeg kapaciteta od onog koji treba primorju. O kanalizaciji da i ne govorimo.
Kada pomislite da su vas poslenici crnogorskog turizma već dovoljno ojačali, čeka vas još jedno iznenađenje. Mislio sam da moje iskustvo uvođenja interneta u jednoj zemlji na Kavkazu predstavlja doživljaj za ceo život, dok se nisu pojavili lokalni crnogorski stručnjaci koji je trebalao samo da zamene postojeće kablove. To je trajalo četiri dana. Podizvođači koje je operator izabrao nisu nikada čuli za internet i naravno zabavljali su se uvođenjem novih kablova. Naravno da za to vreme interneta nije bilo, a da ljudi koji se pojavljuju kao stručnjaci nisu znali ni šta treba da rade. U kuću su upadali i u 8 ujutro ili posle ponoći, prosto da vam drže tenziju spartanskog vaspitanja, konstatovali šta još fali, pa odlazili obećavajući da se vraćaju za deset minuta i — nestajali. A vi ste bili srećni što ste uspešno položili još jedan ispit iz spartanstva.
Pre nego što postanete „Spartanac“, čeka vas još jedna vežba na plaži. Nabildovani mladići na skuterima će vam prolaziti nekoliko metara od glave, pa ako pobegnete, živećete dugo.
Iako ste ih uredno prijavili obalskoj policiji i obalska policija zaista revnosno reagovala, sutra će vam se ponoviti akcija spasavanje glave.
Razmaženi turista će poželeti da se požali lokalnim uticajnim ljudima. Isti će samo slegnuti ramenima, objasniti da je novi gradonačelnik koncentrisan više na sebe nego na grad, da je lekar po struci i da se tu ništa ne može. Inteligentan turista će odmah razumeti da su i oni uključeni u program pravljenja „Spartanca“ od vas.
Na kraju će vam biti drago da ste za kratko vreme tako moćno ojačali i postali „Spartanac“, izneverili su vas samo obalska straža i bolnica u Baru — ne učestvuju u vašem čeličenju.
Nestrpljivo ćete dočekati sledeću godinu da opet dođete u Bar. I postanete još moćniji „Spartanac“.
Pročitajte još: