Bezbjednosne mjere će, kako navodi list „Pobjeda“, tokom Pensovog boravka biti podignute na najviši nivo. Amerikanci su već bili na podgoričkom aerodromu i tom prilikom su objasnili domaćinima kakav je protokol za dolazak drugog čovjeka SAD.
Pensova posjeta je svakako istorijska, jer se radi o najvišem američkom zvaničniku koji će posjetiti Crnu Goru još od 1905. godine, kada su dvije države po prvi put i zvanično uspostavile diplomatske veze.
Ono što takođe budi pozornost, ne samo crnogorske, već i šire javnosti, jeste svakako okolnost da će Pensov boravak u Podgorici ujedno biti i prva zvanična posjeta regionu nekog od predstavnika iz samog vrha nove Trampove administracije.
U tom smislu, već su aktuelne spekulacije da li zakazana posjeta znači i signal za ponovno aktiviranje ozbiljnijeg američkog prisustva u regionu, kao i da li su možda po srijedi koraci u pravcu daljeg „neutralisanja ruskog uticaja na Balkanu“.
Ima dosta argumenata za takvo razmišljanje, s obzirom da je zvanični povod za posjetu potpredsjednika SAD vezan za učešće na specijalnom sastanku lidera država-članica Američko-jadranske povelje (A5), a koja je 2003. godine osnovana uz pokroviteljstvo Amerike kako bi „koordinirala aktivnosti podrške zemljama koje su zainteresovane za članstvo u NATO–u“.
Dakle, u prvom redu radi se o američkim naporima da se utvrdi i ojača prisustvo NATO–a u regionu, a interesantan je i detalj da će, pored Crne Gore, zvanični domaćin skupa biti i Makedonija, za koju se već neko vrijeme šuška da bi po ubrzanoj proceduri mogla postati punopravna članica Alijanse već na proljeće iduće godine.
Što se tiče same Crne Gore, taj sastanak je samo još jedna potvrda da se, kada govorimo o atlantističkim vizijama i projekcijama Zapadnog Balkana, današnja Crna Gora kandiduje za praktično jedno od glavnih NATO uporišta u regionu, dok suštinska spoznaja, čiji i kakav je uistinu projekat ovdašnja Crna Gora, postaje jasna tek ako se ima u vidu da se možda radi o i jedinoj državi na planeti koja je u svom Ustavu još 2006. godine inkorporirala obavezu evroatlantskih integracija.
U tom duhu je i ranije saopštenje Vlade Crne Gore da je predstojeća posjeta samo „još jedna potvrda odličnih političkih odnosa Crne Gore i Sjedinjenih Američkih Država i strateškog partnerstva tih dviju zemalja“.
A iz Vlade takođe tvrde da taj svojevrsni regionalni NATO samit predstavlja „najvažniji međunarodni skup održan“ do sada u Crnoj Gori, jer su pozivi za učešće upućeni liderima Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Albanije i Makedonije, koji uz Crnu Goru čine format Američko-jadranske povelje, kao i državama sa statusom posmatrača: Srbiji, Kosovu i Sloveniji.
Sa time je saglasan i jedan od čestih prenosilaca poruka SAD za Balkan, američki analitičar Danijel Sever, koji je rekao da posjeta američkog potpredsjednika Majka Pensa Podgorici predstavlja odavanje priznanja Crnoj Gori za ulazak u NATO, kao i slanje poruke da vrata Alijanse ostaju otvorena za države zainteresovane za ulazak u tu organizaciju.
Nema sumnje da će poruke, koje potpredsjednik Pens uputi glavnim protagonistima u regionu, javnost propratiti sa velikom pažnjom. Ukoliko se ubrzo ostvari i američki naum za munjevito uvlačenje Makedonije u Sjevernoatlantski vojni savez, prisustvo NATO–a na Balkanu biće praktično zacementirano. S obzirom da su svi ostali učesnici samita već članice ili imaju otvorene aspiracije za članstvo u NATO, biće veoma interesantno kakva će očekivanja imati nova američka administracija u pogledu Srbije, koja je do danas manje-više uspješno vodila politiku balansiranja i neutralnosti na međunarodnoj sceni.
Malagurski:
Crna Gora u NATO-u?! (video)