„Predsednik Tramp je, zapravo, sâm odgovorio na optužbe da veruje Putinu. Kako je rekao sâm Putin, Tramp je jasno podsetio one koji nemaju šta pametnije da rade nego da se bave tim ’prljavim poslovima‘ šta je predsednik Putin rekao u vezi s ovim delom razgovora na konferenciji za novinare“, izjavio je Lavrov u intervjuu televizijskom kanalu „En-Bi-Si njuz“.
Prema njegovim rečima, Tramp je pokrenuo ovo pitanje na sastanku, a Putin je potvrdio da Rusija nikada nije činila išta da bi intervenisala u američkim izborima i da je ruski predsednik stekao utisak da je Tramp prihvatio njegovo objašnjenje.
Lavrov je naglasio da Putin nikada nije govorio o tome da su se Trampu dopale njegove reči.
U vezi s navodnim mešanjem Rusije u predsedničke izbore u SAD i „vezama“ Trampovog tima s Moskvom novinar „En-Bi-Si njuza“ je postavio Lavrovu tri dodatna pitanja o tome kako su ovu temu razmatrali Tramp i Putin na marginama samita G20 u Hamburgu.
„Imam osećaj kao da sam na raspravi u Senatu posvećenoj istrazi o Trampovoj izdaji američkih interesa“, rekao je Lavrov.
Razgovor o sajber-bezbednosti inicirao Tramp
Razgovor o sajber-bezbednosti na sastanku ruskog i američkog lidera inicirala je američka strana, rekao je Lavrov.
Prema njegovim rečima, lideri dveju zemalja tokom razgovora biraju teme u kojima, prema njihovom mišljenju, dve zemlje mogu da sarađuju u korist svojih ljudi, bezbednosti regiona i sveta.
„I oni su zaista razgovarali o sajber-bezbednosti. Predsednik Tramp je pokrenuo ovu temu, rekao je da se dobro seća da je predsednik Putin javno odgovorio na pitanje da li se Rusija mešala u američke izbore, te da je odgovor bio ’ne’“, rekao je Lavrov.
Šef ruske diplomatije je naglasio da je „američki predsednik bio očigledno zainteresovan za razgovor o ovim pitanjima“.
Amerikanci od početka štite Nusra front
Šef ruske diplomatije se nada da će stvaranje zona deeskalacije u Siriji pomoći, pored ostalog, da se pokrene efikasna borba protiv terorističke organizacije Nusra front.
Sedmog jula je objavljeno da su eksperti Rusije, SAD i Jordana usaglasili memorandum o stvaranju zona deeskalacije na jugo-zapadu Sirije: to su oblasti Dera, Kunejtra i Suvejda. Bezbednost oko zona deeskalacije u prvo vreme će štititi vojna policija u koordinaciji sa SAD i Jordanom.
„Zaista se nadamo da će dogovor o zonama deeskalacije rešiti problem usled kojeg je propalo ono o čemu smo se dogovarali s prethodnim predsednikom Barakom Obamom, a to je pitanje Nusra fronta u svim njegovim varijantama“, rekao je Lavrov.
On je podsetio da je upravo zbog toga što Amerika nije želela da se bori protiv Nusra fronta na jesen prošle godine propao dogovor Moskve i Vašingtona o koordinisanju borbe protiv terorista u Siriji.
„Od samog početka je koalicija na čelu sa Sjedinjenim Američkim Državama više ili manje aktivno, ponekad se više, a ponekad manje suprotstavljajući DAEŠ-u, očigledno štitila Nusra front. Sve činjenice su ukazivale na to“, naveo je ministar.
On je naglasio da Rusija osnovnom preprekom za rešavanje sirijske krize smatra terorističku pretnju u toj zemlji. Prema njegovim rečima, Rusija nastoji da bude fleksibilna u odnosima s partnerima kako bi se borila protiv terorizma.
„Dogovarali smo se s Iranom i, uzgrad, s Turskom, dogovarali smo se s Nemačkom, SAD, naoružanom sirijskom opozicijom, pokušavamo da postignemo prekid vojnih dejstava između vlade i onih koji se bore na strani patriotske opozicije, kako bi sve snage bile slobodne za borbu protiv terorita“, naveo je Lavrov.