„Svaki od lidera (dvadesetorke) voljan je da komunicira (u okviru večere) sa onima i na način na koji smatra da je odgovarajući. Postoje desetine kontakata ove vrste koji se nigde ne beleže, a fiksacija je u glavama onih koji u tome vide neki kriminal“, rekao je Rjabkov na televiziji „Rusija 1“.
Oni koji kažu da je američki predsednik Donald Tramp prekršio protokol održavanjem drugog sastanka sa ruskim predsednikom na samitu G20, nameravaju da potkopaju autoritet američkog lidera, smatra Rjabkov.
„Oni koji tako postavljaju pitanje, rade na podrivanju autoriteta predsednika Trampa, žele da mu stvore dodatne poteškoće“, rekao je on.
Zamenik ruskog ministra naveo je da se sama činjenica bilo kakvih kontakata sa predstavnicima Rusije u SAD predstavlja kao kriminal.
„Znate, ispostavlja se da se sama činjenica nekih kontakata sa predstavnicima Rusije u SAD pretvara u nekakav kriminal“, istakao je Rjabkov.
Neki američki mediji saopštili su da je sastanak dvojice lidera tokom večere na samitu G20, o kojem je ranije govorio portparol Kremlja Dmitrij Peskov, trajao je oko sat vremena. Pritom su mnogi mediji obratili pažnju na činjenicu da ranije Bela kuća nije saopštila o tom sastanku.
Čak i ako Rusija podigne belu zastavu, SAD neće ukinuti sankcije
Čak i ako Moskva podigne belu zastavu, Vašington će učiniti sve da se ne ukinu sankcije Rusiji, izjavio je zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov.
„Znamo da te sankcije koje su sada uvedene, šta god da uradimo, na primer da izjavimo da smo saglasni sa svim i podižemo belu zastavu, svejedno će početi ispitivanja i zahtevi. Senatori, kongresmeni, naći će milion izgovora da ništa ne ukidaju“, rekao je Rjabkov na televiziji „Rusija 1“.
Moskva veruje u opravdanost svog stava o recipročnim merama na sankcije koje je Vašington nametnuo Rusiji i neće ih ukidati pod pritiskom, rekao je Rjabkov.
„Pod pritiskom niko neće učiniti ono što želi ta zemlja koja pokušava da izvrši pritisak. To je protivpravni čin koji se ne uklapa u norme međunarodnog prava. Suština je da se naš stav zasniva na verovanju u sopstvenu ispravnost, uverenost da sve radimo u interesima zaštite međunarodnog prava… Bez obzira koliko se ovoj temi podsmevaju naši neprijatelji, to je čvrsta osnova našeg ponašanja“, istakao je Rjabkov odgovarajući na pitanje mogu li se smatrati efikasnim kontrasankcije Rusije protiv SAD ukoliko one štete ruskoj ekonomiji.
O diplomatskoj imovini u SAD
Pitanje pristupa ruskoj diplomatskoj imovini u SAD nije predmet trgovine i nagodbi, rekao je Rjabkov.
„Ne dozvoljavamo nikakve uslove pod kojima ova imovina može da nam bude vraćena. To nije predmet trgovine“, istakao je on.
Prema njegovim rečima, mnogi priznaju da je sadašnja američka administracija „sklona takvim dogovorima“.
„Mi za sada ne vidimo nikakve naznake priprema određenih nagodbi, ne vidimo razlog da se zamislimo nad ovim kategorijama, jer jednostavno treba da nam se vrati ono što nam pripada. Postupci SAD su grubo kršenje Bečke konvencije i drugih sporazuma“, dodao je zamenik ruskog ministra.
Krajem 2016. godine administracija Baraka Obame uvela je paket sankcija zbog „mešanja u izbore“ i „pritiska na američke diplomate“ koji rade u Rusiji.
Između ostalog, blokirane su dve stambene zgrade, kao i jedna vikendica, koju je koristio stalni predstavnik Rusije u Njujorku u vlasništvu ruske diplomatske misije.
Ministarstvo spoljnih poslova Rusije saopštilo je ranije da Moskva zadržava pravo da uzvrati istom merom ukoliko Vašington ne reši problem sa ruskom diplomatskom imovinom u SAD i druga osetljiva pitanja.