Kao i do sada, prva tri dana salon će moći da posete samo učesnici programa — predstavnici avio-kosmičke industrije, vojne i političke delegacije, kao i mediji, dok će poslednja tri dana biti otvorena i za javnost.
Organizatori najavljuju prisustvo čak 770 kompanija iz 32 države, bogatu statičku izložbu, ali i zanimljiv letački program.
Više od 40 odsto ruskih učesnika biće moskovske kompanije. Svoje nacionalne paviljone sa izloženim eksponatima imaće deset zemalja i to Nemačka, Francuska, Italija, Švajcarska, Češka, Kina, Indija, Iran, Kanada i Belorusija.
Prema rečima generalnog direktora MAKS 2017 Aleksandra Levina, u programu će biti prikazano 200 vazduhoplova različitih tipova i namena. Na statičkoj izložbi će biti predstavljeno oko 116 letelica, a u letačkom programu 84. Posebnu ekspoziciju prikazaće Vazdušno-kosmičke snage Rusije.
Na ovogodišnjem MAKS-u Rusija će pokazati vitalnost svoje vazduhoplovne industrije, tehnološke inovacije u avio-industriji, a takođe biće sprovedeni pregovori i potpisani razni ugovori o saradnji sa partnerima iz inostranstva.
U okviru letačkog programa nastupiće čak osam akro-grupa, šest ruskih i dve iz inostranstva, emiratska „Fursan“ i letonska „Baltička pčela“.
Akro-grupa „Ruski vitezovi“ prvi put će na MAKS-u leteti na novim višenamenskim borbenim avionima Su-30SM, a osim „Vitezova“ spektakl na nebu iznad Žukovskog prirediće i „Striži“, „Ruski sokolovi“ i druge ruske letačke akrobatske grupe.
Svaki MAKS je do sada donosio neka iznenađenja, pa ni ovaj neće biti izuzetak. Tako će, na primer, na ovom avio-salonu prvi put biti predstavljen ruski višenamenski lovački avion „Mig-35“, dok će letački program ovog MiG-a biti prikazan na forumu „Armija 2017“ u avgustu.
Takođe, posetioci će imati priliku da vide i jedinstveni leteći automobil — amfibiju „Triton“. U pitanju je dvosed koji može da se preko kopna kreće na elektronski pogon, u vazduhu kao avion sa mekim krilima, a po vodi kao čamac-amfibija.
Na MAKS-u će biti predstavljen i modernizovani vojno-transportni helikopter Mi-171Š-VN, predviđen za rešavanje zadataka u borbi protiv terorizma. Reč je o najnovijoj modifikaciji vojno-transportnog helikoptera tipa Mi-8/17, a napravljen je na osnovu iskustava iz Sirije.
Posebna izložba biće posvećena avijacijskim sredstvima za uništavanje, posebno najnovijim bombama. Recimo, koncern „Tehmaš“ predstaviće veliko-detonirajuću zračnu bombu ODAB-500PMV, dizajniranu da uništi industrijske objekte, opremu i ljudsku snagu neprijatelja.
„Na ovogodišnjem MAKS-u biće prikazani i oni avioni koji su bili u eksploataciji, a koji su sada modifikovani. Od novih aviona biće pokazan putnički avion, koji je već leteo —’Superdžet 100 OKB‘, a takođe i novi MS-21. Taj avion je već počeo program letačkih testiranja i mislim da će u naredne dve-tri godine dobiti sertifikat i početi da se primenjuje. Moguće je i da će se on izvoziti. Osim toga, biće predstavljena i određena količina oružja, nove modifikacije raketa i raketnih sistema. Vrlo je moguće da bude pokazana i modifikacija sistema S-300. Takođe, na MAKS-u će biti stvoreni i svi uslovi za sklapanje novih ugovora, kako bi Rusija zainteresovanim državama isporučivala oružje za odbranu svojih zemalja. Takođe, na brojnim štandovima moći će da se sazna sve o predstavljenoj tehnici, vojne i civilne namene“, rekao je za Sputnjik Viktor Prjadka, generalni direktor kompanije „Alijansa vazduhoplovne tehnike Avintel“.
Vrednost ruskog izvoza oružja i vojne opreme dostigao je sumu od dve milijarde dolara u prvom polugodištu ove godine, a očekuje se da će zahvaljujući MAKS-u biti uvećan portfolio porudžbina za buduće isporuke.
Ovogodišnji, 13. moskovski avio-salon MAKS obećava da će biti rekordan po posećenosti, a o bezbednosti učesnika i posetilaca brinuće više od 3.000 policajaca i pripadnika Ruske garde.
Podsetimo, poslednji MAKS 2015 posetilo je oko pola miliona ljudi.