„Srbija ne može da odgovori svačijim zahtevima. Mi imamo nezavisnu politiku i ne možemo na sva pitanja da odgovorimo kako domaćin želi. Pens je bio veoma korektan i nije me nijednog momenta stavio u nezgodnu situaciju“, istakao je Vučić u uključenju u program televizije Pink.
Prema njegovim rečima, prvi nivo razgovora bili su odnosi u regionu, na drugom mestu su pričali o našim bilateralnim odnosima i kako da privučemo što veći broj američkih investitora.
„Treći nivo razgovora je globalni problem terorizma i, naravno, tema je bila i odnos sa Rusijom“, rekao je Vučić i dodao da je bio veoma otvoren, govorio „bez rukavica“.
„Govorili smo o tome kako mi posmatramo određene stvari u regionu i u našoj zemlji, gde imamo podršku Ruske Federacije, gde nemamo podršku nekih drugih“, rekao je Vučić.
On je dodao i da je sa američkim potpredsednikom govorio o srpskim interesima i da misli da su se u većini pitanja u mnogim temama saglasili.
„Ja sam bio veoma otvoren. U jednom trenutku je potpredsednik Pens rekao da mu se dopada to što pričam otvoreno i što to nije birokratski jezik. Govorio sam ono što ne smem vama da kažem, ono što ne mogu da govorim ni javnosti u Srbiji, ali nemojte da sumnjate u to da sam štitio interese naše zemlje“, istakao je srpski predsednik.
Vučić je rekao i da je Pens učinio veliku čast srpskoj delegaciji time što ga je ispratio posle razgovora do kapija Bele kuće.
„Ja sam veoma zadovoljan tonom našeg razgovora, i pre svega temama i saglasjem o većem broju temu. Čestitao sam predsedniku Trampu i Pensu na pobedi i rekao da je Srbija to dočekala sa oduševljenjem, kao i da Srbija nema antiamerički odnos“, rekao je predsednik Srbije.
Razgovorima s Pensom prethodili su susreti predsednika Srbije u Kongresu, koji su protekli u ohrabrujućoj atmosferi, sudeći po komentarima američkih senatora posle sastanka.
Sastanak Vučića i Pensa, samo mesec i po dana otkako je Vučić preuzeo dužnost šefa države, svakako spada u red najvažnijih za Srbiju.
Vučić je na početku posete rekao da u Vašingtonu očekuje važne razgovore o važnim temama za Srbiju, te da će pokušati da obezbedi podršku vašingtonske administracije za politiku ozbiljnosti, odgovornosti i rešavanja problema na Zapadnom Balkanu.
Sa Pensom lična komunikacija
Sa američkim potpredsednikom Majkom Pensom Vučić je dogovorio da ubuduće imaju ličnu komunikaciju.
„Dogovorili smo nastavak naše lične komunikacije i mislim da je ovaj sastanak, posle važnih razgovora sa senatorima i kongresmenima, dodatno doprineo učvršćivanju srpsko-američkih odnosa, stvaranju većeg poverenja i još snažnijeg prijateljstva“, rekao je on novinarima.
Vučić je preneo da je sa Pensom imao izvanredan sastanak, da je čestitao predsedniku SAD Donaldu Trampu i njemu na izbornoj pobedi, ali i na važnim stvarima koje rade za svoju zemlju.
Pozvao je Trampa i Pensa da posete Srbiju, smatrajući da će najbolji doček u tom delu Evrope i šire upravo imati upravo u našoj zemlji.
Vučić je dodao da je razgovarao sa Pensom i o očuvanju teritorijalnog integriteta, mi iz našeg ugla naše zemlje, ali i o tome kako Amerika doživljava ulogu Rusije i kako to mi činimo.
„Mislim da smo se dobro razumeli. Rekao sam da se Srbija nalazi na evropskom putu, a Amerika podržava taj put. Srbija ima prijateljske odnose i sa Ruskom Federacijom, ali i sa svim drugim državama“, kazao je on.
Predsednik je rekao da ne želi da ulazi u detalje razgovora o odnosu prema Krimu i Kosovu, jer bi neko mogao da izvlači pogrešne zaključke.
Dodao je da je bilo reči i o privlačenju američkih investitora, ukazujući da povećanje trgovinske razmene i dolazak investitora znači uvek bolje političke odnose, pošto su Amerikanci uvek racionalni.
Upitan da li Srbija priznaje kao i SAD ustavno ime Makedonije, predsednik Vučić je odgovorio da je Srbija priznala ustavno ime Makedonije, iako je ta zemlja priznala nezavisnost Kosova, sigurno uprkos volji svog stanovništva.
Takođe je preneo da je sa Pensom kratko razgovarao i o Bosni i Hercegovini, dodajući da je ono što je zajednički interes pre svega mir i stabilnost u regionu, što podrazumeva mir i stabilnost u Bosni, a ukoliko toga nema u toj zemlji, onda je teško da ga ima bilo gde u regionu.