„Više od 20 godina institucije na nivou Bosne i Hercegovine, pogotovo pravosudne institucije — Sud i Tužilaštvo koje ne poznaje Ustav BiH, rade na nasilnoj nadogradnji Bosne i Hercegovine nasilnom razgradnjom bića Republike Srpske. U tom smislu je i ovo deo tog udruženog poduhvata, uz, naravno, veliku pomoć međunarodne zajednice i, nažalost, Ustavnog suda, koji sa tri stranca donosi odluke protiv jednog naroda ili dva naroda, ili jednog entiteta, i daje konačnu, navodno pravnu formu, tim neustavnim aktivnostima. Da bi izveli ovaj svoj naum, bilo je potrebno uvesti u Krivični zakon svaki pokušaj legitimnog opiranja takvim aktivnostima, kao što je i naš referendum“, kaže Karan.
Prema njegovim rečima, u Bosni i Hercegovini nepravda je, nažalost, zaštićena Krivičnim zakonodavstvom, a tu nepravdu čine upravo oni koji su zaduženi za pravdu.
„Odgovaramo za izmišljeno krivično delo za koje se ne zna ni kada je počelo, ni kojim se radnjama izvršava, niti kada je završeno, a posebno ko ga čini, jer od devet članova Republičke komisije četiri su na optužnici, a pet nije. Republička komisija je samo simbol napada te grube sile protiv prava jednog naroda, građana i demokratije, protiv 680.175 građana Republike Srpske koji su se drznuli da izađu na referendum“, kategoričan je Karan.
On ističe da mu se čini da u ovoj priči posebnu odgovornost snose građani koji su na referendumu glasali „za“, i sa dozom ironije poručuje da ne zna kako će Tužilaštvo tu njihovu odgovornost utvrditi.
„Poručujemo predstavnicima državne vlasti Republike Srpske da češće koriste referendum, posebno u situacijama koje su vrlo važne i o značajnim pitanjima za status Republike Srpske, i posebno prenos nadležnosti, za koju bi uvek trebalo tražiti mišljenje građana. Mi im se, s obzirom na to da imamo iskustva i još trajemo kao Republička komisija, nudimo i za sve buduće referendume“, poručuje Karan. Na pitanje kakvi će biti njegovi dalji koraci kada je reč o ovoj optužnici, Siniša Karan kaže su on i njegove kolege, nažalost, uvučeni u proces u kojem će biti prisiljeni da učestvuju.
„Reč je o političkom procesu usmerenom ne samo protiv Komisije, već i protiv svih građana Republike Srpske koji su izašli na referendum“, zaključuje Karan za Sputnjik. Podsećanja radi, tužilac BiH je podigao optužnicu protiv Siniše Karana, Dragoljuba Ređića, Gorana Zmijaljca i Milana Petkovića, koji se terete da su svojim delovanjem i aktivnostima, kao predsednik i članovi Republičke komisije za sprovođenje referenduma, omogućili realizaciju aktivnosti koje su protivne odluci Ustavnog suda BiH u vezi sa sprovođenjem referenduma u Republici Srpskoj.
Optuženi se terete da su počinili kazneno delo — Neizvršenje odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, Suda Bosne i Hercegovine, Doma za ljudska prava ili Evropskog suda za ljudska prava. Naredba o obustavi istrage izdata je u slučajevima Mladena Ivanića, Mirka Šarovića, Željke Cvijanović i Milorada Dodika, za koje, kako se navodi, ne postoji dovoljno dokaza da su svojim radnjama počinili krivično delo, pomaganje ili podsticanje u navedenom delu.