Naredba o obustavi istrage izdata je u slučajevima Mladena Ivanića, Mirka Šarovića, Željke Cvijanović i Milorada Dodika, za koje, kako se navodi, ne postoji dovoljno dokaza da su svojim radnjama počinili krivično delo, pomogli ili podsticali navedeno delo.
Tužilac Miroslav D. Marković, nakon sprovedene istrage i prikupljenih dokaza, podigao je optužnicu protiv Siniše Karana, rođenog 1962. godine u Belom Manastiru, Dragoljuba Ređića rođenog 1979. godine u Tuzli, Gorana Zmijaljca rođenog 1955. godine u Srpcu i Milana Petkovića, rođenog 1984. godine u Banjaluci, prenela je Radio-televizija Republike Srpske.
Oni se, kako je navedeno u optužnici, terete da su svojim delovanjem i aktivnostima, kao predsednik i članovi Republičke komisije za sprovođenje referenduma, omogućili realizaciju aktivnosti koje su protivne odluci Ustavnog suda BiH u vezi sa sprovođenjem referenduma u Republici Srpskoj.
Terete se i da su, kao predsednik i članovi Republičke komisije za provođenje referenduma o danu Republike Srpske i kao službene osobe u institucijama entiteta, odbili da izvrše konačnu i izvršnu odluku Ustavnog suda BiH i počinili niz radnji i aktivnosti na sprovođenju referenduma o Danu Republike Srpske.
Tužilaštvo smatra da su oni svojim radnjama i postupcima, umesto da postupe po obavezujućoj odluci Ustavnog suda BiH o privremenoj meri i odmah prekinu sve aktivnosti vezane za sprovođenje referenduma, nastavili da kao komisija rade na organizaciji i sprovođenju referenduma, koji je na teritoriji RS i sproveden 25. septembra prošle godine i na taj način učestvovali u neizvršavanju odluke Ustavnog suda BiH.
Optuženi se terete da su počinili kazneno delo — neizvršenje odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, Suda Bosne i Hercegovine, Doma za ljudska prava ili Evropskog suda za ljudska prava.