Ramuš Haradinaj, kandidat koalicije PAN koja je na kosovskim izborima osvojila najviše glasova, obavestio je predsednika tzv. države Kosovo da ima većinu za formiranje vlade.
Da bi dosegao magičan broj poslanika — 61, koliko mu treba da bi postao novi premijer Kosova, Haradinaj, koji u skupštini u okviru koalicije ima 39 poslanika, za podršku i 10 srpskih poslanika ponudio je Srbima četiri ministarstva — ekologiju, lokalnu samoupravu, poljoprivredu i Ministarstvo za povratak.
Osim Srba, Haradinaja će podržati i 10 poslanika ostalih manjina, ali budući da to nije bilo dovoljno, Ramuša je podržalo i nekoliko poslanika iz stranke Ise Mustafe — čime je obezbedio većinu. Prema nezvaničnim saznanjima, Haradinaj je glasove za podršku ovim poslanicima plaćao i po milion evra!
Ukoliko se pak ispostavi da je Haradinaj „bacio pare“ i da kupljeni poslanici ne dignu ruku za njega u Skupštini Kosova, Tači bi morao da poveri mandat za sastav Vlade drugoplasiranom Aljbinu Kurtiju.
Kurti, čiji je pokret Samoopredeljenje na ovim izborima izašao samostalno, osvojio je 32 poslanička mesta. Uz podršku Ise Mustafe sa 29 poslanika i četiri poslanika Badžeta Pacolija ukupno ima 65 glasova za formiranje vlade. Drugim rečima, Kurti bi mogao da formira vladu bez manjina — čisto albansku.
Srbima bi po Ustavu Kosova pripao jedan resor u vladi, ali ne bi imali nikakav uticaj na donošenje bilo kojih odluka koje se tiču Kosova.
Postoje dve procene povodom formiranja vlade na Kosovu. Prva procena odnosi se na činjenicu da iako Haradinaj formira vladu ona neće biti dugog veka, čak neki smatraju da ne bi mogla da traje duže od šest meseci jer bi Hardinajeva vlada imala prejaku opoziciju na čelu sa Kurtijem čiji rejting raste, dok Haradinajev, zbog koalicije sa Tačijem, pada.
Takođe se smatra da postoji mogućnost da Haradinaj, čak i ako postane premijer, bude isporučen novom Sudu za zločine OVK koji je počeo ovih dana i zvanično sa radom. To je, kako se po Kosovu priča, Tačijev „dil“, uz blagoslov Amerike, kako bi spasao sebe.
Druga, a po nekima najverovatnija opcija, jeste da ukoliko Haradinaj ne bi uspeo da formira vladu, Tači ni po koju cenu neće novi mandat poveriti Kurtiju, jer bi to značilo da je sam sebe poslao u „političku penziju“, jer bi ga smenili u Skupštini, s jedne strane, a sa druge, ostao bi bez podrške međunarodne zajednice. Jer, Kurti je decidan da nema nastavka dijaloga sa Beogradom — što je trenutno jedinio što Tačija održava na vlasti — jer je EU stalo da se dijalog nastavi.
Kosovski predsednik Hašim Tači izjavio je da ima potvrdu mandatara pobedničke koalicije (Ramuša Haradinaja) da ima dovoljan broj glasova za formiranje nove vlade. Kako je naveo samo se čeka da prođe proces potvrde izbornog rezultata, pa da se sa političkim spektrom odluči o datumu konstituisanja Skupštine i osnivanja nove vlade. On nije želeo da komentariše šta će biti ako mandatar ne uspe da dobije dovoljan broj glasova.
Euleksova „bomba“: Kako je 2000. napravljen tajni plan o preuzimanju celog Kosova.