Predsednik SAD Donald Tramp je tokom druge inostrane turneje na mestu predsednika države govorio na varšavskom trgu Krasinski. Bez obzira na to što je većina eksperata očekivala od govora američkog lidera programsku izjavu o stavu Zapada, značajan deo njegovog govora sveo se na prepričavanje poljske verzije istorije, uzdizanje Poljske i podsećanje na potrebu za borbom protiv terorizma i sajber-kriminala.
„Glavni cilj predsedničke administracije je da se postara da američki narod bude bezbedan. Mi se svi slažemo da ljudi treba da imaju mogućnost da žive bez straha, nezavisno od toga u kojoj državi žive“, izjavila je uoči Trampovog nastupa njegova supruga Melanija, izloživši glavne teze govora američkog predsednika.
Prema Trampovim rečima, američka delegacija je doputovala u Varšavu kako bi rekla nešto važno: „Amerika voli Poljsku, Poljake“. Američki lider se osvrnuo na to da događaju prisustvuju kako sadašnji predsednik Anžej Duda, tako i bivši, Leh Valensa, koji poslednjih meseci oštro kritikuje akcije poljskih vlasti, otvoreno podržavajući opoziciju.
Kratko se dotakavši pitanja prisustva američkih vojnika u Poljskoj, Tramp je naglasio da su oni tu da osiguraju bezbednost ne samo te republike već i cele Evrope. Predsednika SAD je takođe uverio da Sjedinjene Države žele da državama Centralne i Istočne Evrope obezbede pristup alternativnim izvorima energije kako Poljska i njeni susedi „ne bi bili taoci jednog izvora energije“.
Istorija i „simbol nade“
„Poljska je geografski centar Evrope, međutim, što je važnije, u Poljacima se vidi evropski duh. Tokom dva veka Poljsku su nadapali, ona je bila okupirana, njene granice su čak i nestale sa karte Evrope, ali Poljsku nikad nisu uspeli da izbrišu iz istorije i iz naših srca“, izjavio je Tramp, podsetivši Poljake da su oni „gordi narod Kopernika, Šopena, Jovana Pavla II“.
Po mišljenju američkog predsednika, „Poljska je za Ameriku simbol nade“, a dve države „vežu snažne istorijske veze i nacionalni karakter“, jer Amerikanci i Poljaci su se „zajedno borili i umirali za slobodu“. Svoju posetu Poljskoj Tramp smatra primerom „za sve one koji se sada bore za slobodu“.
Nakon reči o tome da Poljaci u svojoj borbi za nezavisnost nikad nisu zaboravljali šta su, Tramp je morao da prekine govor zbog skandiranja njegovog imena. Prisutni su više puta prekidali govor američkog predsednika uzvikujući reči zahvalnosti ili neodobrenja, između ostalog i za vreme „istorijskog dela govora“.
„Godine 1920, zahvaljujući Čudu na Visli, Poljska je zadržala boljševičku vojsku na putu za osvajanje Evrope. Zatim, 19 godina kasnije, 1939. godine su vas opet napali — nacistička Nemačka sa zapada i SSSR sa istoka. Poljski narod je mnogo pretrpeo pod dvojnom okupacijom. Pokolj u Katinskoj šumi, okupacija, Holokaust, varšavski geto i ustanak u varšavskom getu, uništenje ovog predivnog grada, pogibija skoro petine Poljaka… Sovjetska i nacistička vojska su se 1944. godine pripremale za bitku baš ovde, u Varšavi. U takvim uslovima, stanovnici Varšave su digli ustanak… Više od 150.000 Poljaka je poginulo za vreme ove bitke protiv osvajača. Sa druge strane, reke pripadnika Naoružanih snaga sovjetske Rusije stajale su i čekale, gledale kako nacisti uništavaju grad, ubijaju muškarce, žene, i decu“, izjavio je Tramp, prepričavajući poljsku verziju istorije prve polovine XX veka.
Nastavljajući istorijski osvrt, Tramp je izjavio da su se tokom 40 godina komunističke vladavine Poljska i susedne države „borile su sa pokušajima da se ne izbriše njihova identičnost iz istorije, njihova kultura i njihova ljudskost“. Misu uz učešće pape Jovana Pavla II u Poljskoj 1979. godine američki predsednik je smatrao znakom da je „komunistima još malo ostalo“.
„Ja sam ovde, i mi još uvek čujemo te reči koje dolaze kao eho iz istorije. Poljaci, Amerikanci i Evropljani kao i pre uzvikuju: Želimo Boga!“, zaključio je Tramp. Publika je dočekala ove Trampove reči uz ovacije.
Borba protiv terorizma i kritika NATO-a
Trampov govor, uglavnom zasnovan na istorijskim događajima u Poljskoj, bio je isprepletan pohvalama i obećanjima Varšavi. Govoreći o „otporu“ Poljaka komunizmu, američki predsednik je izjavio da je „Poljska pobedila i da Poljska uvek pobeđuje“.
Na kraju govora, Tramp je naveo brojne teze koje u nekom stepenu odgovaraju očekivanjima eksperata. Između ostalog, predsednik SAD je istakao da je Zapad zainteresovan za jaku Poljsku.
„Jaka Poljska je blagoslov za Zapad i za ceo svet“, rekao je američki predsednik, komentarišući poziciju Varšave u NATO-u.
„Pred nama su ozbiljne pretnje — za bezbednost i naš način života. Vidite šta se dešava? To su pretnje, mi im se suprotstavljamo i pobeđujemo… Na drugoj strani je ideologija koja pokušava da izveze ekstremizam i terorizam u čitav svet. Amerika i Evropa su nastradale od terorističkih napada, jedna za drugom, hajde da uradimo tako da se to završi“, dodao je on, podsetivši na potrebu da se militanti liše teritorije, finansiranja i neke ideološke podrške. Tramp je naveo da SAD pozdravljaju nove građane, ali da će granice biti zatvorene za teroriste i radikale.
„Mi smo se borili sa radikalnim islamizmom i mi smo pobedili. Mi se ne dogovaramo sa ljudima koji potkopavaju naše vrednosti… Zapad je na testu, on se suočava sa izazovima, uključujući propagandu, finansiranje kriminala i zločine u sajber-prostoru“, nastavio je Tramp, naglasivši da NATO treba da se izbori sa novim izazovima.
Govoreći o NATO-u, Tramp je naveo da su SAD „pokazale svoju privrženost Članu 5 (Povelje Alijanse) o uzajamnoj odbrani“, dok Evropa treba da uradi više.
„Evropa treba da pokaže da veruje u svoju budućnost, investiranjem u osiguranje bezbednosti te budućnosti“, naglasio je američki lider, ponovo pohvalivši Poljsku, ovog puta za odluku da kupi „najbolji na svetu“ sistem PRO — „Patriot“.