Navodi se da su pravosudni organi u fazi takozvanog izviđaja nekoliko predmeta, ali za sada nema ni nagoveštaja kada bi se neki od njih mogli procesuirati do faze otvaranja sudskih postupaka.
Nedavno objavljena informacija da je u Siriji zarobljen crnogorski državljanin Dino Alijagić iz Podgorice, ponovo je aktuelizovala problem procesuiranja učesnika na stranim ratištima, ali i svojevrsne „katalogizacije“ ne samo motiva potencijalnih ratnika, nego i identifikovanja barem delova organizacionih struktura bez kojih bi takvi poduhvati bili tek na nivou avanturističkih pokušaja.
Crnogorski pravni stručnjaci upozoravaju na činjenicu da se do relevantnih dokaza o nečijem učešću na sirijskim, iračkim ili libijskim ratištima vrlo teško dolazi, a naročito je teško dokazivo učešće u borbenim dejstvima u državama u kojima je, zbog haotičnog stanja, vrlo komplikovano razlučiti što su vojne a što paravojne formacije, gde se prelazi linija civilne, humanitarne ili solidarne logistike i gde završava univerzalno pravo na samoodržanje, pa samim tim i na samoodbranu.
„Pobjeda“ navodi da je na prostorima bivše Jugoslavije procesuirano više od 50 džihadističkih povratnika, a najviše u Bosni i Hercegovini — 23.
Osuđena su 22 na ukupno više od 50 godina robije. U proseku manje od dve i po godine jer nije bilo dokaza da je neko od njih učestvovao u borbenim operacijama, pa nisu mogle da budu izrečene zakonom predviđene maksimalne kazne.
Navodi se da je, prema raspoloživim podacima, na najdužu kaznu u regionu osuđen je Zećija Ćazimi, vođa i propovednik najradikalnijih islamističkih radikala sa Kosova. U zatvoru bi trebalo da provede narednih deset godina, ali navodi se da je njegova kačanička logistika toliko moćna da ga štiti od svakog, pa i najblažeg vida eventualne represije.
I dalje je najuticajniji čovjek i unutar organizacije Rinia Islame, odnosno Islamske omladine, a sa posebnim pijetetom ožalio je Lavdrima Muhadžerija, čiji su posmrtni ostaci nedavno dopremljeni iz Sirije i sahranjeni u Kačaniku.