Sud za zločine OVK za sedam dana počinje sa radom, što bi moglo da dovede do podizanja prvih optužnica za zločine OVK. Obrt je nastupio pošto je ustavni sud Kosova devet spornih odredaba pravilnika novog suda, na koje se Priština žalila, uskladio sa ustavom Kosova. Pravilnik novog suda ima 208 ključnih tačaka na kojima počiva i za koje je odlučeno da su u skladu sa ustavom Kosova.
Ova odluka ustavnog suda stupa na snagu za sedam dana, što znači da bi specijalno tužilaštvo suda na čelu sa Dejvidom Švendimanom moglo da podnese prve optužnice protiv osumnjičenih za ratne zločine, koje su počinili pripadnici OVK.
Miroslav Ivanović, sudija sa Kosova i Metohije, veruje da će prve optužnice stići sigurno ubrzo na Kosovo, ali ne veruje da će se to desiti baš za sedam dana.
„Vrlo je teško proceniti kada bi bilo koji postupci ili optužnice mogli da budu pokrenuti, jer te stvari zavise od veoma kompleksnog rada čiji bi rezultat trebalo da bude podizanje optužnica. Naravno, neki dokazi su izvedeni i na osnovu toga se može pretpostaviti da se neće dugo čekati na prve optužnice“, pretpostavlja naš sagovornik.
Krajem aprila ustavni sud je vratio specijalizovanim većima pravilnik na doradu, pošto je utvrdio da devet odredbi nije bilo u skladu sa poglavljem 20 ustava Kosova.
Odredbe su prerađene, a odluku o ustavnosti i prihvatljivosti statuta potvrdio je predsedavajući specijalizovanog veća ustavnog suda sudija En Pauer Ford.
„Sud jednoglasno smatra da su izmene i dopune u pravilniku u saglasnosti sa drugim poglavljem ustava republike Kosovo“, navodi se u saopštenju.
Poseban pravilnik o radu tih specijalizovanih veća suda, kao i tužilaštva, bio je potreban, jer se na njihov rad ne primenjuje standardni zakon o krivičnom postupku Kosova.
Pravilnik, inače, reguliše vođenje sudskog postupka pred specijalizovanim većima na svim nivoima, od veća osnovnog suda, preko veća apelacionog suda, do veća vrhovnog suda. Takođe reguliše i dužnosti sudije za prethodni postupak.
Sudije specijalizovanog veća ustavnog suda usvojile su svoja pravila o postupku, koja su takođe uneta u pravilnik, a prema ranijim izjavama iz tog suda naglasak je stavljen na zaštitu svedoka, žrtava i drugih osoba koje su izložene riziku zbog svedočenja ili saradnje sa specijalizovanim većima.
Misija Euleks je početkom februara imenovala 19 sudija na listu međunarodnih sudija Specijalnog suda za ratne zločine OVK, među kojima su sudije koje će obavljati funkciju potpredsednika, kao i četiri sudije specijalizovanog veća ustavnog suda.
Specijalni sud koji će suditi po optužnicama za ratne zločine visokih oficira bivše OVK će funkcionisati na četiri nivoa — osnovni specijalni sud, apelacioni specijalni sud, vrhovni specijalni sud i odeljenje ustavnog suda za Specijalni sud.
Glavni tužilac ovog ad hok suda je američki pravnik Dejvid Švendimen, a tek nakon podizanja optužnica biće poznato ko će biti procesuiran pred sudom, jer se istrage drže u najvećoj tajnosti.
U medijima se od početka spekuliše sa imenima, pa je tako na vrhu liste ime tzv. predsednika Kosova Hašima Tačija, Fatmira Ljimaja, ali i Agima Čekua.
Sud će, kako je ranije zvanično saopšteno, „voditi sudske postupke o navodima koji proističu iz Izveštaja Parlamentarne skupštine Saveta Evrope od 7. januara 2011. godine“, u kojem se iznose navodi o teškim prekograničnim i međunarodnim krivičnim delima, a koji je plasirao specijalni izvestilac Saveta Evrope Dik Marti. On je u izveštaju detaljno opisao zločine OVK nad otetim Srbima na Kosovu i u Albaniji i izneo sumnje da su nekima od njih u Albaniji vađeni organi, kojima je kasnije trgovano, navodi Tanjug.
Navode iz Martijevog izveštaja, pre formiranja Specijalnog suda, istraživala je specijalna radna grupa EU, koju je predvodio američki pravnik Klint Vilijamson.
Pomenuti sud, čije će sedište biti u Hagu, ima nadležnost za zločine počinjene od 1998. do 2000. godine.