Istraga, koju su vodili Unmik i NATO u ovom masakru nad srpskim civilima odavno je završena, a imena ubica su poznata. Ubistvo su prema istrazi Unmika, počinili pripadnici Oslobodilačke vojske Kosova, tačnije ogranka pod imenom „Fortuna“. Zločin se desio samo nekoliko dana po dolasku Unmika i Kfora na Kosovo, odnosno četiri dana pošto je potpisan Kumanovski sporazum, kojim je zaustavljeno NATO bombardovanje tadašnje Jugoslavije.
Krivci, iako su već tada bili poznati, a što je još važnije bili su dostupni nadležnim Umikovim organima, nisu procesuirani, jer je tadašnji šef Unmika Bernard Kušner ustanovio princip takozvane „razumljive osvete“. On je time abolirao počinioce ovog zločina od daljeg gonjenja, jer su Albanci prema njegovim rečima „preživeli stradanja, a rane su im još sveže“.
Prema dokumentima iz istrage komandant grupe „Fortuna“ Beg Šaćiri je tokom istrage bio uhapšen, ali je posle davanja izjave odmah pušten. Šaćiri je tada izjavio da su imali nalog da od kraja juna do do polovine avgusta bukvalno očiste sve „ostatke srpskog stanovništva“ u zoni Opštine Lipljan.
Ovo naređenje je podrazumevalo da se „lošije“ srpske kuće popale, a da se novije „pripreme“ za useljavanje Albanca. U izveštaju koji je tada predao svojim nadređenim o „uspehu“ akcije, navodi se da je ubijeno 48, a ranjeno 17 ljudi. Šaćirijeva grupa je brojala 56 ljudi i svi su bili uhapšeni tokom istrage o ovom zločinu.
Na spisku osumnjičenih za zločin u Starom Gracku, između ostalih, pominje se i ime Lindite Krenazi, bivše frizerke, inače pripadnice OVK, to jest pomenute grupe „Fortuna“. U to vreme Opština Lipljan bila je u sektoru bezbednosti britanske grupe Kfora.
Cela oblast je blokirana tek sat vremena pošto se desio masakr nad Srbima. Iz istrage koju je sačinio Unmik kao glavnoosumnjičeni za ubistvo srpskih žetelaca po komandnoj liniji je Mazljum Bitići, koji je bio blizak saradnik krila OVK kojim je rukovodio Hašim Tači.