„Brine me takozvani humanitarni centar, ne zbog onoga što je sada, nego zbog onoga što bi mogao da postane. Pogotovo ako Srbija ispuni ono što je Rusija tražila: specijalni status i imunitet za svoje osoblje. Ne verujemo da Rusija ima dobre namere da pomogne Balkanu da ide ka EU“, rekao je visoki zvaničnik Stejt departmenta zadužen za Evropu i Evroaziju Hojt Brajan Ji na pretresu o situaciji u Jugoistočnoj Evropi, održanom u Pododboru za evropsku i regionalnu bezbednosnu saradnju u Senatu.
Smućkano, najteže se vari
Prema mišljenju analitičara Đorđa Vukadinovića takva izjava samo je jedna u nizu koje viši, visoki ili srednji predstavnici američke administracije daju u vezi sa Rusijom i ruskom pretnjom i koje se, kako kaže, zaista teško mogu razumeti i kvalifikovati drugačije nego kao kombinacija straha, paranoje i nekakvog preventivnog dizanja galame da bi se zapravo proizveli sopstveni postupci i sopstvene namere.
„Ima tu i dosta paranoje, posebno kod dela američkih liberalnih krugova, koji ne mogu da prihvate da je Donald Tramp postao predsednik i traže opravdanje, predstavljajući sve kao posledicu ruske zavere, umesto da konstatuju slabost američkog sistema.
Ne demokratije i izbornog sistema, koliko slabosti vladajućih struktura koje upravljaju već nekoliko decenija“, karakteriše Vukadinović.
Mnogo je nelogičnosti, ističe Vukadinović, u svojevrsnoj mantri Zapada, jer se priča kako Rusija samo što nije propala, a sa druge strane se pripisuju demonske moći i sposobnosti Putinu lično i ruskoj politici, koji biraju predsednika najmoćnije zemlje zapadne hemisfere.
„Ta vrsta analize pokazuje koliko su gotovo smešne i neodržive te konstrukcije, ali očito su one u glavama ne samo dela američkog establišmenta, nego i u dobrom delu američke javnosti“, tvrdi Vukadinović.
Stvara se fama od relativno malog u brojčanom smislu i po obuhvatu humanitarnog centra i čude se nad mogućnošću šta bi njegovi službenici mogli da dobiju diplomatski status, navodi Vukadinović, a na nekoliko desetina kilometara odatle je ogromna američka vojna baza i po potencijalu i po površini, pa i po ljudstvu u Srbiji.
„Dakle, to ne da govori o dvostrukim standardima koji su obeležje američke politike poslednjih decenija, nego i o vrsti paranoje, iskrivljene sveti, iskrivljenog pogleda na realnost koji se širi dobrim delom američke administracije“, zaključuje Vukadinović.
Direktna poruka Srbiji
Sa druge strane, novinar i politički hroničar Željko Cvijanović kaže da je pre u pitanju pravljenje panike Srbiji, nego sebi samima od strane Amerike, jer je Hojt Ji nedavno rekao istu stvar na istom mestu.
„On to, zapravo, ponavlja i to se danas plasira. Zašto? Zato što je Vučić najavio da će u istom danu da imenuje mandatara“, tvrdi Cvijanović za Sputnjik.
Uveren sam da postoji strašna veza između te dve stvari, precizira on, a ta veza se otkriva u jednoj drugoj stvari — Hojt Ji ovde suštinski preti. Naime, pojašnjava Cvijanović, on kaže: mi smo uspeli da stabilizujemo Crnu Goru, da stabilizujemo Makedoniju, još da stabilizujemo Srbiju.
„E sad, ko bi od nas, osim Sonje Biserko, želeo da bude stabilizovan kao Crna Gora i Makedonija. I to od Amerikanaca“, podvlači Cvijanović.
Ovoga puta, uveren je taj novinar, takva izjava ima vrlo, vrlo precizno dnevnopolitičko usmerenje.
Geopolitičko usmere postoji i ono je, dodaje on, isto kao što je bilo pre mesec i po dva dana.