Početkom nedelje Administracija za Arktik i Antarktik Kine (CAA) i Institut za istraživanje Arktika i Antarktika Rusije potpisali su memorandum o bilateralnoj saradnji.
Valerij Lukin, direktor Antarktičke ekspedicije Rusije, rekao je da je memorandum inicirala kineska strana tokom niza međunarodnih sastanaka o razvoju saradnje na Antarktiku koji su trenutno u toku u Pekingu.
Kina i Rusija su se dogovorile da udruže snage kako bi sprovele niz veoma skupih istraživanja i logističkih operacija na Južnom polu.
China signs Arctic and Antarctic MoUs with 6 countries https://t.co/LOHyBQPihU pic.twitter.com/5Zan9n7rCB
— China News 中国新闻网 (@Echinanews) May 26, 2017
S obzirom da se te operacije obavljaju daleko od polarnih stanica dve zemlje, takva saradnja može da donese sinergijski efekat, kažu eksperti.
Sa svoje strane, stručnjak Vjačeslav Martijanov iz sanktpeterburškog Instituta za istraživanje Arktika i Antarktika Roshidrometa rekao je za Sputnjik da će zajednička saradnja u istraživanju jedinstvenih prirodnih objekata na Antarktiku koristiti obema stranama.
Martijanov je posebno ukazao razmeru kineskog istraživačkog rada na Antarktiku, posebno u njegovom istočnom delu, gde se nalazi ruska istraživačka stanica „Napredak“.
China urges peaceful development in Antarctica as it holds Antarctic Treaty Consultative Meeting for 1st time https://t.co/LiV9sw8GXD pic.twitter.com/cKIAXa6gtj
— China Xinhua News (@XHNews) May 23, 2017
On je podsetio da su u proteklih dvanaest meseci kineski stručnjaci bili bazirani na aerodromu „Napretka“ gde su se bavili kineskim vazduhoplovnim programom na Antarktiku.
„Oni su uvek zainteresovani za saradnju sa ruskim polarnim istraživačima. Uprkos ogromnim sredstvima koja ulažu u nabavku mašina i opreme, oni imaju problema sa kvalifikacijama specijalista koji rade na Antarktiku. Vrlo često naši obični mehaničari pomažu svojim kineskim kolegama u rukovanju opremom. Čini se da veliki iznosi ne daju uvek rezultate koji se očekuje od njih“, rekao je Martijanov.
Govoreći za Sputnjik, kineski stručnjak Li Juanšeng je sa svoje strane negirao optužbe SAD i zemalja EU da se Kina navodno priprema da koristi prirodne resurse Južnog pola.
„Aktivnosti Kine na Antarktiku se zasnivaju na poštovanju Antarktičkog sporazuma. Takođe, aktivnosti Pekinga u tom regionu su povezane isključivo sa naučnim istraživanjima. Glavni prioritet je istraživanje u vezi sa klimatskim promenama, a ne priprema za razvoj prirodnih resursa Južnog pola“, naglasio je on.
U novembru 2016. godine predsednik Rusije Vladimir Putin rekao je da je rad ruskih stručnjaka na Antarktiku od vitalnog značaja, a da istraživanje južnog kontinenta ima dugoročnu perspektivu.
On je dodao da istraživačke aktivnosti u regionu oko Južnog pola pomažu u istraživanju Zemlje, a da se na Antarktiku nalazi više od 80 odsto slatke vode na planeti.
Antartik je 1820. godine otkrila ekspedicija koju su predvodili ruski istraživači Fabijan Gotlib fon Belingshauzen i Mihail Lazarev.
Od tada su ruski naučnici uključeni u istraživanje južnog kontinenta. Prema međunarodnom Antarktičkom sporazumu na kontinentu su dozvoljene samo naučne aktivnosti.