„Tiranska platforma“, najveći kamen spoticanja tokom petomesečnog kolapsa u Makedoniji nastalog posle vanrednih parlamentarnih izbora u decembru prošle godine, ključni uslov za formiranje vlade u danu kada je lider SDSM-a Zoran Zaev dobio mandat za njen sastav, gotovo da nije ni pomenuta.
Garancije koje je Zaev napisao i potpisao i predao predsedniku države Đorđu Ivanovu u kojima se, da apsurd bude potpun, zaklinje da će poštovati Ustav Makedonije i njenu unitarnost, bile su zalog za dobijanje mandata za sastav vlade. A vladu, odnosno poslaničku većinu u parlamentu, namakao je zahvaljujući glasovima albanskih partija, pristajanjem na njihovu platformu dogovorenu u Tirani pod kapom glavnog patrona, koja upravo zagovara promenu ustavnog uređenja Makedonije, odnosno njenu federalizaciju.
Gde je nestala „tiranska platforma“ oko koje se mesecima sve vrtelo i da li su na to reagovali predstavnici albanskih partija?
Sagovornik Sputnjika, politički analitičar Branko Đorđevski kaže da dan posle i dalje nema reakcija i da je upravo najveća enigma u makedonskoj javnosti sa kakvim stavom će izaći albanske partije po tom pitanju. Do sada je samo DUI saopštio da stoji iza izjave Zaeva prilikom preuzimanja mandata u kojoj, međutim, nema ničega od zahteva Albanaca na kojima su insistirali, napominje Đorđevski.
„Sada je pitanje kako će druge dve albanske grupacije reagovati na to, Besa i Alijansa za Albance. Oni su do sada saopštavali da oni podržavaju Zaeva kao mandatara, a da li će i kako učestvovati u vladi, to će biti rezultat međupartijskih pregovora sa mandatarom, koji ovih dana treba da se intenziviraju. Besa je po davanju mandata Zaevu ponovila da ne insistira na promeni Ustava, ali da traži redefinisanje makedonske države, ali još nisu objasnili šta to znači“, kaže analitičar iz Skoplja.
Zasad nema albanskog otpora izjavi Zaeva i stiče se utisak, dodaje on, da „tiranska platforma“ i nije bila toliko kategorični uslov albanskih partija, kao da je ostavljena u stranu. „Možda je to rezultat pritiska međunarodnih faktora na Albance koji su veoma kooperativni kada do njega dođe“, konstatovao je Đorđevski. Tada, kako je ocenio, lako odustaju od nečega što je bilo ultimativni uslov.
„Šta se krije iza promene u odnosu na ’tiransku platformu‘, šta se valja iza brega, videćemo narednih dana“, kaže makedonski analitičar.
Možda će se, napominje on, tražiti način da albanski zahtevi iz „tiranske platforme“ uđu na mala vrata, posredstvom donošenja zakona, o jezicima na primer. „Ja očekujem da se to desi na taj način. Albanske partije ipak moraju nešto da dobiju posle čitave ove drame koja traje pola godine, kada je Makedonija dovedena u situaciju da se pita hoće li opstati kao država“, ističe Đorđevski.
Prema njegovoj proceni, Zaev i albanske partije su pokazali da su lojalni Zapadu, Briselu i Vašingtonu, i on smatra da će se ta veza još više učvršćivati.
„Jednostavno, ono što se traži od ove vlade — ona će isporučivati“, zaključio je Đorđevski za Sputnjik.