Pekinški forum će biti prvi veliki međunarodni događaj uz učešće delegacije Severne Koreje nakon drastičnog pogoršanja situacije i pooštravanja režima sankcija koje su protiv Pjongjanga uvele UN kao odgovor na nuklearne probe. Južnokorejski mediji su javili da će njihovog severnog suseda na forumu u Pekingu predstavljati ministar ekonomskih veza sa inostranstvom. Ostali detalji o sastavu delegacije Pjongjanga javnosti za sada nisu poznate.
Brojni eksperti, komentarišući situaciju za Sputnjik, nisu isključili mogućnost da će u poverljivim razgovorima kineski partneri odlučno pozivati Pjongjang da prestane sa provokacijama u vezi sa raketnim i nuklearnim probama, što bi možda u budućnosti omogućilo postepeno slabljenje režima sankcija.
Već sama činjenica da je delegacija Severne Koreje pozvana na forum gde će biti i predstavnici 130 zemalja sveta, pokazuje nameru Kine da pomogne Severnoj Koreji da savlada međunarodnu izolaciju, smatra ekspert Instituta za Daleki istok Aleksandar Larin:
„Kina ima najveći uticaj na Severnu Koreju i vidimo da Peking koristi takve okolnosti kako bi pokazao da uvažava vlast u Pjongjangu, čak u uslovima međunarodne političke izolacije. Severna Koreja i Kina ne žele konflikt, već sporazum sa SAD i Južnom Korejom, ali uz poštovanje njihovih zahteva. Moguće je da će tokom samita u Pekingu i započeti nekakav dijalog, makar on bio na marginama tog skupa.“
U Pjongjangu su visoko ocenili taj prijateljski potez Pekinga, koji želi da pomogne Severnoj Koreji na putu ka regulisanju situacije. U suprotnom, Pjongjang ne bi slao svoju delegaciju u Peking, smatra ekspert Instituta za orijentalistiku Aleksandar Voroncov:
„Severna Koreja je spremna na dijalog, spremna na diskusiju povodom pitanja koja nisu jednostavna i kojih se dosta nakupilo u poslednje vreme. Dolazak delegacije iz Pjongjanga svakako jeste pozitivan i važan signal. To je pokazatelj otvorenosti i spremnosti da se traže i nađu rešenja i zajednički odgovori na najteža pitanja.“
Prisustvo Severne Koreje daje novu šansu za početak bilateralnih ili čak multilateralnih pregovora, smatra ekspert Instituta za Daleki istok Konstantin Asmolov:
„Za Pjongjang ovaj forum predstavlja mogućnost da obnovi ekonomske veze, i to ne samo sa Kinom. U sferi politike, pre svega, to je pokušaj uspostavljanja normalnih odnosa sa ostatkom sveta.“
Iako nuklearni problem Severne Koreje nije jedna od tema pekinškog foruma, poziv delegaciji Severne Koreje jeste novi pokušaj Kine da pokrene proces rešavanja tog regionalnog, ali potencijalno i globalnog problema, kaže za Sputnjik Da Džigang, ekspert Centra za izučavanje Severoistočne Azije u okviru kineske Akademije društvenih nauka:
„Poziv delegaciji Severne Koreje predstavlja najiskreniji pokušaj da se odblokira proces rešavanja krize na Korejskom poluostrvu. Istovremeno taj poziv pokazuje da kineska strana pridaje veliki značaj tradicionalnom korejsko-kineskom prijateljstvu, ali i statusu Severne Koreje u regionu Severoistočne Azije“, naglasio je kineski ekspert.