„Krajnje je vreme da se reši status Centra, jer još od 2014. godine postoji Sporazum o uslovima boravka, privilegijama i imunitetu predstavnika Srpsko-ruskog humanitarnog centra. Dakle, ili ćemo ljudima dati status koji im kao strancima pripada, ili ćemo morati da zatvorimo Centar koji je veoma značajan za našu zemlju. Treća opcija ne postoji“, kaže u izjavi za Sputnjik Ivica Dačić.
Šef diplomatije pojašnjava da je Evropska unija protiv toga da imamo mehanizam civilne zaštite koji obuhvata više država, pošto je takav sistem Evropske unije.
„Ali, Srpsko-ruski centar je formiran na osnovu bilateralnog sporazuma sa Rusijom i nema nikakve veze sa ostalim zemljama. Suština je da stranci u našoj zemlji ne mogu da budu bez statusa, i to pitanje mora da se reši“, zaključuje Dačić.
Bivši diplomata Zoran Milivojević nije iznenađen što Dačićeva inicijativa dolazi baš u ovom trenutku. Možda ministar Dačić tvrdi neki pazar, ali verovatno je upravo on određen da otvori ovu temu, kaže naš sagovornik.
„Stvari se u našem komšiluku komplikuju. Možda je ovo način da se da do znanja da su Srbiji važni odnosi sa Rusima, ali i da na neki način damo signal ruskoj strani da od nje očekujemo podršku, posle svih izjava Ministarstva spoljnih poslova oko situacije na Balkanu. Ovo je verovatno način da podignemo i odnose sa Rusijom na viši nivo, ne samo verbalno. Ovo je način da pošaljemo poruku NATO-u i Evropskoj uniji. Dačić je bio potpuno precizan, rekao je da rešenje statusa duguje kolegi Šojguu sa kojim je dogovoreno otvaranje Centra“, ocenjuje Milivojević.
On podseća da Ministarstvo za vanredne situacije koje svoje stručnjake šalje u Niš u Rusiji ima visok rang, da se tretira kao da je gotovo u sastavu vojske, iako je samostalno. Zapad ima problem s tim, i ne samo s tim, dodaje naš sagovornik.
„Zbog specifičnosti tog ministarstva, Zapad ima problem sa Centrom, ali i zbog drugih poznatih, posebnih razloga, NATO vrši pritisak na nas. Premijer Vučić je to do sada praktično ostavljao negde po strani, ali izgleda da je sada interes da se to pitanje malo zaoštri. To je poruka EU zbog situacije u regionu, zbog njihove neaktivnosti, neangažovanosti, ali i signal da mi sa Rusijom imamo ozbiljne namere. Davanje diplomatskog statusa Centru bio bi potez koji bi to i dokazao. Mislim da to Rusija i očekuje“, zaključuje Milivojević.
Najavu ministra Dačića o konačnom rešavanju diplomatskog statusa u Rusko-srpskom humanitarnom centru dočekali su s olakšanjem. Direktor sa srpske strane Bojan Glamočlija kaže za Sputnjik da bi taj status pre svega državi Srbiji doneo znatne uštede.
„U finansijskom smislu, to bi nam mnogo značilo, posebno zato što ove godine očekujemo novu opremu iz Rusije, novu tehniku, i mnogo bi nam značilo zbog neplaćanja poreza i carina. Za novac koji je do sada potrošen mogli smo da dobijemo mnogo više opreme. Od Ministarstva za vanredne situacije Ruske Federacije dobili smo 18 najnovijih vatrogasnih kamiona. Da smo imali potpisan sporazum, imali bismo 25 kamiona“, objašnjava Glamočlija.
On smatra da je važno istaći da bi, ako Sporazum konačno bude potpisan, diplomatski imunitet dobilo samo pet pripadnika Srpsko-ruskog humanitarnog centra koji su građani Ruske Federacije. Reč je o pripadnicima Ministarstva za vanredne situacije, vatrogascima-spasiocima koji rade u Nišu.