„To pitanje mora da se reši, ovako ili onako. Ja imam posebnu odgovornost jer smo Sergej Šojgu i ja oformili taj centar“, rekao je Dačić za „Politiku“.
On kaže da je Sporazum o uslovima boravka, privilegijama i imunitetima Srpsko-ruskog humanitarnog centra „na čekanju“ još od avgusta 2014. godine.
„Zapadne zemlje imaju primedbe, iako su oni to isto, a i više od toga, dobili sporazumima sa Srbijom“, rekao je Dačić.
Šef diplomatije je podsetio da je bivši predsednik Boris Tadić sa tadašnjom državnom sekretarkom Kondolizom Rajs 2006. godine potpisao Sporazum o zašiti statusa i pristupu korišćenja infrastrukture u Srbiji, u kom se kaže da će status osoblja SAD (oružane snage i civilno osoblje Ministarstva odbrane) biti ekvivalentan statusu administrativnog i tehničkog osoblja ambasade SAD.
U sporazumu između članica NATO-a i ostalih država učesnica Partnerstva za mir, potvrđenog u Skupštini Srbije 2015. godine, takođe su slične formulacije, kaže Dačić, dok Vojna kancelarija NATO-a suštinski ima diplomatski imunitet.
„Šta je onda problem sa centrom u Nišu, koji čak nije ni vojni nego civilni i humanitarni, i to zajednički srpsko-ruski? U predlogu sporazuma stoji gotovo ista formulacija“, rekao je on i upitao da li je problem što je Rusija u pitanju.
Dačić ukazuje da ovo već treću godinu izaziva smetnje u funkcionisanju centra u Nišu budući da Rusija ne izdvaja sredstva koja je namenila jer nije rešen status.
„Ovo pitanje se mora rešiti ili centar ugasiti. Srbija mora da gleda svoj interes, ako već ima bilateralne sporazume sa drugim zemljama, onda treba da ima sa Rusijom“, zaključio je Dačić.