„Želim da kažem da se sada najbolje vidi koliko smo bili u pravu kada smo ukazivali na to da Srbija ima važnu polugu u svojim rukama, a to je politička stabilnost“, rekao je Dačić za RTS.
On je dodao da u Makedoniji nema nade za politički dogovor, da i u Hrvatskoj vlada politička nestabilnost, te da je od „vitalnog značaja da se utvrdi da li postoji autoritet koji drži stvari pod kontrolom“.
„Međunarodna zajednica nije intervenisala sa zahtevom da se dođe do kompromisa, već da se prihvati jedna opcija. Očigledno je da postoje velika neslaganja unutar makednonskog društva, bez obzira na to da li su u pitanju Makedonci ili Albanci“, rekao je Dačić.
Kako kaže, „situacija nije dobra“, a na tako nešto je premijer Srbije Aleksandar Vučić, podseća on, upozoravao više puta.
„Premijer je juče imao više razgovora, Srbija će pomoći koliko može, ali mi možemo samo da apelujemo na mir“, naglasio je ministar spoljnih poslova.
Dodaje da bi, da je neka druga vlast u Srbiji, situacija u našoj zemlji danas bila kao u Makedoniji.
Srbija, kako je dodao, uzdržano reaguje na provokacije koje stižu sa juga Srbije, iz opština gde žive Albanci, da njima predsednik nije Vučić već Rama, ali i one da „velika Albanija“ nije potpuna bez Niša.
Priznaje da mu nije lako da se suzdržava na svakodnevne izjave o stvaranju „velike Albanije“, ali da poštuje crvenu liniju koju je povukao premijer Vučić.
„To je isto kao kada bismo mi govorili o ujedinjenju sa Srbima iz regiona. Prvi koji je reagovao na njihove izjave je Johanes Han“, naglasio je Dačić.
Kako kaže, priča o velikoj Albaniji se ne dešava slučajno, Albanci nisu toliko hrabri da sami govore o „velikoj Albaniji“.
„Zato je važno da se sačuva politička stabilnost. Zar bismo mi hteli ovakve scene iz Makedonije kod nas?“, zapitao se Dačić.
Tanjug