Organizacija ugovora o kolektivnoj bezbednosti, istočni pandan NATO-a, jeste savez šest država Rusije, Belorusije, Kazahstana, Jermenije, Kirgistana i Tadžikistana, a Srbija ima status posmatrača u Parlamentarnoj skupštini ove organizacije i redovno učestvuje u njenim aktivnostima.
Predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije su lane u svojstvu posmatrača već učestvovali na dve vežbe ODKB-a, „Neraskidivo bratstvo 2016“ i „Sadejstvo 2016“.
„Sada očekujemo nastavak usaglašavanja učešća između dve strane o scenariju vežbe, strukturi i sastavu učesnika i druge detalje neophodne za planiranje i pripremu učešća na nacionalnom nivou“, kažu u Ministarstvu odbrane.
Inače, mediji su ranije pisali da bi na vežbi „Neraskidivo bratstvo 2017“ u septembru trebalo da učestvuje više od 1.500 vojnika različitih rodova i službi.
Stručnjaci kažu da je saradnja sa ovom organizacijom i prilika za nabavku savremenog naoružanja, kao i prodor naše vojne industrije na nova tržišta.
Kako su naglasili u Ministarstvu, osnovni cilj zajedničkih vojnih vežbi i obuke sa pripadnicima stranih oružanih snaga je pre svega unapređenje operativnih i funkcionalnih sposobnosti Vojske Srbije.
„Vojna saradnja ostvaruje se sa više od 60 država na osnovu usaglašenih zajedničkih interesa i poštovanja naše politike vojne neutralnosti“, kažu oni.
Objašnjavaju i da će Vojska dati podršku NATO-u u realizaciji regionalnih vežbi „Regeks 17“, koja će se održati u Jordanu. U pitanju je, kažu, regionalna inicijativa sa ciljem upoznavanja partnerskih zemalja sa procedurama NATO-a.
„Kroz različite planove saradnje sa NATO-om ove godine, predviđena je realizacija više od 200 aktivnosti, a planirano je u svojstvu posmatrača učešće pripadnika Vojske na šest NATO vežbi, od kojih je jedna u Jordanu“, navode u Ministarstvu.
Poređenja radi, prošle godine, pripadnici Vojske imali su dve vežbe sa Oružanim snagama Ruske Federacije („Slovensko bratstvo 2016“ i „BARS 2016“), a u oblasti bilateralne vojne saradnje sa Amerikom je održano šest vežbi sa Evropskom komandom Oružanih snaga SAD.
„Na osnovu Plana bilateralne vojne saradnje sa Sjedinjenim Državama, ove godine najavljena je i realizacija više od 130 aktivnosti, od čega je sedam zajedničkih vežbi, a u planu je i 41 aktivnost u okviru programa Međunarodnog vojnog obrazovanja i obuke“, rekli su u Vojsci.
Pripadnici vojske prisutni su i u međunarodnim mirovnim misijama, a najbrojniji srpski kontingent mirovnjaka je u Libanu, u misiji UNIFIL, sa 177 lica, navode u Vojsci. Oni kažu da u ovom trenutku, u deset mirovnih misija, učestvuje 328 pripadnika Vojske Srbije, šest u okviru Ujedinjenih nacija i četiri pod mandatom EU.
„U Centralnoafričkoj Republici nalazi se 75 naših pripadnika uključujući i osoblje Vojne bolnice, a posebno se izdvaja angažovanje predstavnika srpskog vojnog saniteta u više misija u Somaliji, Maliju, Centralnoafričkoj Republici i Kongu“, objašnjavaju u Ministarstvu odbrane.
U toku godine, očekuje se da pripadnici vojske Srbije učestvuju i na vežbama „BARS“ sa Oružanim snagama Ruske Federacije, kao i tradicionalno na „Međunarodnim vojnim igrama“ u Rusiji, kažu u Ministarstvu odbrane.
Kako navode, sa evropskom komandom Oružanih snaga Amerike, Srbija je učestvovala tokom 2016. godine na vežbama „16-04 Saber džankšen“ sa pešadijskom četom od sto pripadnika VS, „Platinum vulf 2016“ sa 289 pripadnika Vojske i stranih snaga, „Platinum igl“, streljački vod sa 30 pripadnika VS, „Platinum lajon 16. 4“, streljački vod sa 30 pripadnika, „17-01 Kombajn risolv VII“ koju je činilo sto pešadinaca i „Platinum lajon 17. 1“ sa 30 vojnika streljačkog voda.