„Doživeli smo situaciju gde vatra gori i ide ka kući gde stanujemo. Rekao sam, zovite vatrogasce, a oni su pitali, šta su to vatrogasci. Tek tad čovek shvati i nauči da ceni svoje društvo, državu, sve ono što su naši preci ostavili nama. Takvo iskustvo izvlači nas iz neoliberalizma i globalizma, shvatamo da postoji svet koji ne mora da bude ovakav. To je ono što nama daje ličnu širinu u prihvatanju različitosti“, priča za Sputnjik potpukovnik Goran Topalović, načelnik odeljenja za obuku Centra za mirovne operacije Vojske Srbije, koji je zadužen i za izbor i upućivanje Vojske Srbije u svet.
On nam kaže da svakome preporučuje odlazak u misiju, jer je „život u drugoj kulturi nešto što nas suštinski menja, pomaže da cenimo ono što imamo“.
Učešćem u multinacionalnim operacijama pod okriljem Ujedinjenih nacija i Evropske unije, Vojska Srbije aktivno učestvuje u uspostavljanju mira i bezbednosti u kriznim područjima širom sveta. Naši vojnici u multinacionalnim operacijama posvećeni su pre svega uspostavljanju i očuvanju mira, ali i pružanju pomoći lokalnom stanovništvu.
Priliku da se promene, i mnogo toga nauče, uskoro će imati pripadnici Druge brigade kopnene vojske. U Bazi jug na finalnoj vežbi pred odlazak u misiju u Liban, naš domaćin bio je pukovnik Muharem Fazlić, načelnik štaba u komandi Druge brigade kopnene vojske, a u Bazi jug rukovodilac vežbe čiji je cilj provera obučenosti za izvršavanje kolektivnih zadataka u multinacionalnoj operaciji u Libanu pod okriljem Ujedinjenih nacija.
„Izuzetno sam zadovoljan pripremama, koje su počele još tokom 2016. godine. Realizovali smo deo individualne i kolektivne obuke u matičnim jedinicama u garnizonu Kraljevo. Ovde smo od šestog februara sa pešadijskom četom i vodom za zaštitu snaga. Vežbu realizujemo kroz 93 pozicija, odnosno događaja koje smo prilagodili tako da odgovaraju zadacima koje će ovi sastavi realizovati u multinacionalnoj operaciji u Libanu“, objašnjava naš domaćin.
Razgovor s njim prekinula je pucnjava, imali smo priliku da vidimo kako bi se naši vojnici snašli u sukobu dve strane. Kako bi pregovarali, ali i reagovali u slučaju otvaranja vatre. U ovom metežu, pažnju nam je privukla devojka za koju biste, kad je čujete kako se obraća vojsci, rekli da je general, ali Jelena Šulić je potporučnik iz 22. Pešadijskog bataljona u Požegi, ima 26 godina. Ona ističe da je izuzetno ponosna što će deo njene karijere biti mirovna misija.
„Za svakog mladog oficira to je veliki izazov, da vidimo nešto novo, kako funkcionišu druge armije, kakav je njihov rad na terenu. To je svakako veliko iskustvo koje ćemo posle kad se vratimo u našu zemlju da iskoristimo“, kaže Jelena za Sputnjik.
Dodaje da su na nju veliki utisak ostavili posebni časovi na kojima su se srpski mirovnjaci upoznali sa kulturom i životom naroda u Libanu, sa političkom, bezbednosnom, ali i trenutnom situacijom na terenu.
„To je nešto osnovno što svaki pripadnik vojske koji ide u Liban mora da zna, gde ide, kakav narod živi tamo, kakvi su im običaji, kultura, tradicija i sve ono što moramo da znamo o njima. Imala sam čast da idem u izviđanje u Liban tako da sam to na terenu videla sve“, kaže potporučnik Šulić.
Na pitanje šta će joj tokom šestomesečne misije u Libanu najviše nedostajati, Jelena, kao iz topa, odgovara. „Srbija!“
Za razliku od čete koja će delovati u okviru španskog kontingenta mirovnih snaga u Sektoru istok, Vod za zaštitu snaga će obavljati poslove u sastavu italijanskog bataljona. Oni će se isključivo baviti zaštitom baze. Preko rampe njihovog kampa ni muva ne sme da preleti, uverili smo se, kada smo pokušali da uđemo, iako nismo u Libanu, već u najavljenoj poseti Bazi jug.
Na prvi pogled izuzetno strog, poručnik Vladica Tasić, koji komanduje vodom, kaže nam da je izuzetno srećan što će se po prvi put otisnuti u misiju. Ističe da je i sama obuka izazov.
„Imali smo obuku o kulturološkoj svesti, gde nam je objašnjeno kako treba postupati sa ljudima različite veroispovesti, tako da smo apsolutno pripremljeni za taj zadatak. Mi ćemo biti u situacijama kada će u bazu ulaziti ljudi različitih veroispovesti, uglavnom muslimanske, šiitske ili sunitske, tako da smo spremni na ljubazno i kulturno ponašanje i maksimalnu saradnju sa njima“, kaže poručnik Tasić.
Tokom našeg boravka u ovom delu Baze jug, nepoznate osobe pokušale su da se probiju u kamp mirovnjaka, ali je on brzo osujećen. Imali smo priliku da vidimo i kako naši vojnici reaguju u slučaju ranjavanja, odnosno kako funkcioniše naš medicinski tim.
Završne vežbe u Bazi jug Vojske Srbije pratila su i dva oficira španske vojske. Enrike Miguel Dominges Sančez je komandant bataljona Kanarske brigade. Na ostrvima je poslednje tri godine, a pre toga bio je angažovan u jednoj misiji NATO-a i u dve misije Ujedinjenih nacija. U misiji u Libanu biće komandant španskog bataljona u Sektoru istok, u čijem će sastavu biti i naši vojnici. O saradnji sa Vojskom Srbije i pripremama jedinice koju je Sputnjik posetio, ima samo reči hvale.
„Posao koji je uradila srpska vojska, ono što sam ovde video, veoma je ozbiljno. Imamo potpuno poverenje, mislim da možemo na njih da se oslonimo. Tokom misija srpske vojne snage oslonjene su na špansku vojsku već nekoliko godina, i obrnuto. A što se tiče samo vežbe, rada ovde u kampu, primetan je veliki napredak. Veoma sam srećan zbog onoga što smo ovde videli proteklih dana. Siguran sam da će misija biti uspešna“, optimističan je španski oficir.
Jeleni i kolegama na kraju posete preneli smo poruku potpukovnika Gorana Topalovića, čoveka koji tvrdi da su misije u okviru mirovnih snaga promenile njegov život na bolje.
„Boravak u misiji na Bliskom istoku, u Africi, može da bude i najlepše i najružnije životno iskustvo. Istina je da to uglavnom zavisi samo od njih, kako će ga prihvatiti. Moj im je savet da to shvate kao jedinstveno životno iskustvo, teško ponovljivo, da ga kao takvog prožive, zapamte, da izvuku pouke. To kratko razdvajanje od porodice samo će doprineti da porodica bolje funkcioniše, da se međusobno još bolje povežu“, kaže Topalović.
Sve misije naše vojske su u funkciji predstavljanja Srbije u svetu, to je strateški cilj zbog kojeg i odlaze, jer mirovne operacije zapravo su produžena ruka spoljne politike naše države. Pripadnici Vojske Srbije koji učestvuju u multinacionalnim operacijama, zapravo su ambasadori naše zemlje.
Drago nam je da je tako, jer sudeći prema onome što smo videli u Bazi jug, predan i posvećen rad i savesno izvršavanje zadataka garantuje im prepoznatljivost među kolegama iz oružanih snaga drugih zemalja.
Pogledajte i video reportažu Sputnjika sa vežbi u Bazi Jug koju smo snimili uz pomoć kolega iz Vojno — filmskog centra "Zastava film".