U pitanju su dve 37-godišnje sestre, jednojajčani blizanci, od kojih je jedna imala matericu, a druga ne.
„Postoperativni tok je odličan“, objasnio je direktor klinike Zoran Radojičić.
Sestra donor već ima troje dece, te je odlučila da pomogne bliznakinji koja je rođena bez materice.
Operacija je trajala više od deset sati, a prednost takvih transplantacija, koje do sada nisu rađene u svetu, jeste to što sestre neće biti podvrgnute nikakvoj imunosupresivnoj terapiji, koja se daje pacijentima koji primaju organ, kako ga organizam ne bi odbacio.
Prvu transplantaciju materice u Srbiji izveo je tim stranih lekara koji imaju iskustva u takvim intervencijama, kao i lekara iz Univerzitetske dečje klinike.
Celu operaciju vodio je Mats Branstrum iz Švedske, a sa njim su bila još tri lekara iz Geteborga, tri sa Harvarda, lekari iz Izraela i ogromna ekipa iz Tiršove.
U Univerzitetskoj bolnici u Geteborgu do sada je urađeno devet takvih transplantacija, posle kojih je rođeno šest beba.
Član tima Milan Milenković, iz Univerzitetske bolnice u Geteborgu, kaže da je pacijentkinji kojoj je presađena materica pre intervencije urađena vantelesna oplodnja, da je zamrznuto 13 embriona i da će prvi embriotransfer biti urađen šest meseci nakon transplantacije.
Miroslav Đorđević iz Univerzitetske dečje klinike u Tiršovoj kaže da je transplantacija materice deo naučnog projekta koji traje već četiri godine.
On kaže da će se u narednom periodu raditi na transplantaciji penisa i ističe da su u svetu do sada urađene samo dve takve intervencije.
Izvor: Tanjug