Početkom 21. veka protivvazdušna odbrana Rusije imala je „lokalni karakter“.
„Bili su pokriveni samo važni ekonomski i vojni objekti“, istakao je Kiseljov.
Do 2015. godine situacija se radikalno promenila u svim pravcima.
„Na zapadu i jugu je kontinuirano radarsko polje“, rekao je voditelj programa i dodao da je nakon još dve godine Rusija potpuno zatvorila sever i istok.
U poslednjih nekoliko godina PVO je dobila više od 130 naprednih protivavionskih raketnih sistema koji nemaju pandane u svetu, kao što su „Pancir S1“ i S-400.
Od 2012. godine grupa radio i protivraketnih trupa je udvostručena. Isto tako je više nego udvostručena grupa stanica sistema za upozoravanje na raketni napad, što je nakon ujedinjenja Krima omogućilo „da se popune sve rupe“ u radarskom polju.
„Novi sistemi za upozoravanje su supersavremeni ’Voronježi‘ koji brzo po sektorima prikupljaju podatke“, objasnio je Kiseljov.
Što se tiče odbrane sa mora, 2013. godine Rusija je imala samo deset obalskih raketnih sistema, a do 2017. godine taj broj je stigao do 29. Oni se nalaze „tamo gde je to neophodno“, na Kurilskim ostrvima, na Krimu, u Kaspijskom moru, u Baltijsku, Severomorsku, Vladivostoku, na Kamčatki i Čukotki, kao i na Arktiku.
Osim toga, lovačku avijaciju vazdušno-kosmičkih snaga čine supersonični lovci za sve vremenske prilike MiG-31BM.
U ponedeljak su se šef ruske diplomatije Sergej Lavrov i ministar odbrane Rusije Sergej Šojgu sastali sa japanskim kolegama i razgovarali, između ostalog i o pitanjima protivraketne odbrane.
Lavrov je istakao da razmeštanje američkog sistema protivraketne odbrane u Azijsko-pacifičkom regionu nosi ozbiljan rizik za Rusiju. Prema njegovim rečima, ruska strana je izložila japanskim kolegama svoju procenu koja pokazuje da „kada se radi o borbi protiv pretnji Severne Koreje, stvaranje takvog sistema protivraketne odbrane, kao i ’pumpanje‘ naoružanja u regionu, predstavlja nesrazmeran odgovor“.
Sa svoje strane, Šojgu je istakao da će ove godine Rusija završiti zatvaranje teritorije zemlje po čitavom opsegu raketnim sistemima „kako na kopnu, tako i na moru.“