Zbog blokade Ankare pogođeni su pre svega programi Partnerstva za mir, u kojima učestvuje 41 država, među kojima je i Austrija, koja ima najveći kontingent vojnika u sastavu Kfora od zemalja koje nisu članice NATO-a.
„Turska blokada programa Partnerstva za mir je ozbiljan problem“, citira „Velt“ neimenovane izvore iz visokih krugova pri NATO-u.
Više zemalja-partnera, kao što su Švedska ili Finska, u dopisima generalnom sekretaru NATO-a Jensu Stoltenbergu upozorili su na ozbiljne posledice blokade od strane Ankare.
„Dugoročno erozija naše interoperabilnosti može biti prepreka našoj sposobnosti da učestvujemo u važnim vežbama NATO-a i podržimo NATO operacije“, navodi se u pismu ambasadora Finske pri NATO-u Pirite Asunmaa.
To bi, kako ističe, bila velika šteta za obe strane, kako Finsku, tako i NATO. Finska nije član NATO-a.
Prva posledica turske blokade je nemogućnost novog programa obuke na vojnoj akademiji NATO-a u Rimu.
Ankara reaguje blokadom zbog zahteva Austrije za prekidom pristupnih pregovora Turske sa EU i kritike Beča na račun turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana.
Turske vlasti su ranije najavile blokadu Austrije na međunarodnom nivou, te se očekivalo da će blokirati rad OEBS-a, kojim u ovoj godini predsedava Austrija.
Izvor: Tanjug