Kako se navodi, sve mere za obuzdavanje Rusije bile su fokusirane na zemlji i u vazduhu, ali pomorsku komponentu Alijansa nije uzimala u obzir.
„NATO bi trebalo pod hitno da na dnevni red vrati problematiku severnog dela Atlantskog okeana. Mi moramo da povratimo nadmoć na moru. Naš program podrazumeva proširenje mogućnosti i potencijala u slučaju incidenata, kao i reformu aktuelne komande i upravljačke strukture kako bi se rešili problemi sutrašnjice. NATO-u su potrebni prvoklasni obaveštajni sistemi i naoružanje u svim sferama — vazdušnoj, kopnenoj, morskoj, podvodnoj, sajber, kao i u kosmosu“, navodi se u dopuni izveštaja čiji je autor bivši glavnokomandujući Severnoatlantske alijanse Filip Bridlav.
Početkom februara je objavljen izveštaj londonskog odseka američkog Međunarodnog instituta za strateško istraživanje u kojem se navodi da se ruske oružane snage nalaze u visokom stepenu borbene gotovosti, kao i da Moskva konstantno modernizuje naoružanje.
Pored toga, dodaje se da Rusija nastoji da što više rasprostrani to naoružanje integrišući ga u širok spektar platformi, a između ostalog, raketama „kalibar“ opremaju se ruski brodovi koji se nalaze na Arktiku.
Takođe, zaključeno je da je Zapad izgubio mesto lidera u mnogim odbrambenim pozicijama.
Moskva je, sa svoje strane, u više navrata saopštavala da ne namerava da napada nijednu članicu NATO-a, dok prema rečima šefa ruske diplomatije Sergeja Lavrova NATO jako dobro zna stavove Moskve, iako koristi antirusku retoriku kako bi rasporedila što više ljudstva i naoružanja na granici sa Rusijom.