„Naravno, želimo i uvek pozivamo sve čitaoce naših izveštaja, a naročito potpisnike, da reaguju na rezultate posmatranja naše misije. To je poziv koji uvek upućujemo kada izveštavamo. Mi ne vidimo sve, ali mora da se reaguje na ono što smo videli“, rekao je Hug.
On je istakao da je bilo nekih odgovora na izveštaje i pomenuo lidera samoproglašene Donjecke Narodne Republike Denisa Pušilina, koji je vratio bespilotnu letelicu posmatračke misije koju je zaplenila narodna vojska krajem februara.
„Povratna informacija je jedna stvar, ali akcije na terenu, ako prijavimo da vidimo tenkove u Avdejevki ili haubice u Jasinovati, a mi smo ih videli, bilo bi dobro da se onda Zajednički centar za kontrolu i koordinaciju ili strane pobrinu da ti tenkovi, te haubice, nestanu, a onda izveštavaju da su haubice u Jasinovati povučene, one su sada u ovoj ili onoj oblasti, možete da odete i proverite da li su tamo ili ne. Ta vrsta interakcije i dalje nedostaje“, dodao je Hug.
Organizacija za bezbednost i saradnju u Specijalnoj posmatračkoj misiji u Ukrajini neće se izjasniti o uspostavljanju oružane policijske misije u Donbasu, dok se ne donese odluka o tom pitanju, rekao je on.
„Što se tiče drugog pitanja o predlogu koji su neki dali o oružanoj policijskoj misiji, sve što mogu da kažem je da je to odluka koju ne donosi posmatračka misija. Mi samo možemo da damo procenu ovog predloga kada se odluka donese“, istakao je Hug.
Zamenik šefa posmatračke misije rekao je da će razmere i mandat oružane policijske misije biti poznati tek nakon što se takva odluka donese.
„A dok se to ne desi, ja samo mogu da nagađam o neodređenom predlogu koji ne bi doveo ni do kakvog zaključka. U ovoj fazi o tome će morati da se raspravlja na Stalnom savetu OEBS-a“, dodao je on.
Kijev je pozvao na stvaranje policijske misije sa zadatkom da prati situaciju u Donbasu.
Krajem decembra, stalni predstavnik Rusije pri OEBS-u Aleksandar Lukaševič izjavio je da bi oružana policijska misija mogla dovesti u pitanje stabilnost u regionu. U januaru je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov izjavio da je predlog o razmeštanju policijske misije OEBS-a u Donbasu u suprotnosti sa Minskim mirovnim sporazumima.
Specijalna posmatračka misija OEBS-a u Ukrajini ne može da kontroliše način na koji druge vlade koriste informacije i izveštaje koje ona pruža, izjavio je Hug i dodao da igranje na krivicu neće pomoći u pronalaženju rešenja.
„Ne mogu da kontrolišem kako se koriste naši izveštaji i naši sastanci. Mi imamo jasan stav da govorimo o obema stranama u našim izveštajima, ali i u našim sastancima sa njima. U tim razgovorima pokazan je jasan interes da vlada ispuni Minske sporazume, a mi nemamo cenzuru u smislu naše interakcije“, rekao je Hug.
Hug smatra da je jedini način da se sukob reši da se „prihvate činjenice“ koje pruža posmatračka misija, a zatim „pronađu mere za uklanjanje narušavanja“ koje su počinile obe strane. On je naglasio da su Minske sporazume narušavali i snage Kijeva i narodna vojska Donbasa.
„Jasno navodimo i uvek smo govorili da smo nepristrasni u vezi sa narušavanjem Minska. Nije bitno koja strana je narušila sporazum, to je narušavanje i to je ono što ćemo staviti u izveštaj“, dodao je Hug.
Specijalna posmatračka misija OEBS-a u Ukrajini raspoređena je u martu 2014. da bi posmatrala i izveštavala o situaciji u zemlji.
Kijev je 2014. pokrenuo vojnu operaciju protiv samoproglašene Donjecke Narodne Republike i susedne Luganske Narodne Republike, kada su one odbile da priznaju novu ukrajinsku vladu koja je došla na vlast nakon puča. Sukobljene strane su 2015. postigle dogovor o prekidu vatre u Minsku nakon pregovora kojima su posredovali lideri Rusije, Ukrajine, Francuske i Nemačke. Minskim sporazumom je, između ostalog, predviđena razmena zatvorenika i povlačenje teškog naoružanja sa linije razgraničenja u istočnoj Ukrajini.
Međutim, Minski sporazumi su u više navrata prekršeni, a sukobi su krajem januara eskalirali u blizini jugoistočnih ukrajinskih gradova Avdejevka i Jasinovata.