U intervjuu za naš radio, uoči posete Moskvi, Čevik je zahvalio ruskom predsedniku Vladimiru Putinu zbog toga što je, kako kaže, „omogućio turskim bezbednosnim snagama da izvode akcije na terenu u Siriji bez mešanja drugih faktora“.
„Jedini cilj Turske jeste da porazi DAEŠ. Želimo da ih istrebimo, da ih zbrišemo s lica Zemlje. Da ih više ne bude! Kada porazimo teroriste, ako situacija bude bezbedna i ako smo sigurni da se ekstremisti nikad više neće vratiti, mi nećemo ostati u Siriji. U međuvremenu, Rusija i Turska blisko sarađuju. Sve akcije izvodimo koordinirano, Moskva o svemu izveštava Damask, i nemamo nikakvih problema. Zahvaljujući predsedniku Putinu, operacija teče bez ikakvih trzavica“, kaže Čevik za Sputnjik.
Podsetimo, turske bezbednosne snage su „Operaciju Eufrat“ započele krajem avgusta, pre svega kako bi se u pograničnom području prema Siriji formirala bezbedna zona za prihvat civila.
Međutim, sada se, nakon osvajanja grada Baba i stvaranja slobodne teritorije površine čak pet hiljada kvadratnih kilometara, što je, kako kaže Iljnur Čevik, ogroman uspeh, sve češće govori o mogućnosti da turske snage krenu u invaziju na samozvanu prestonicu DAEŠ-a — grad Raku.
„Naše snage imaju velike šanse da uskoro osvoje Raku. Za razliku od Kurda i sirijskih trupa, mi imamo dovoljno ljudstva i resursa da tu akciju uspešno izvedemo. Pored toga, plemena oko Rake su arapska, i sa njima imamo veoma bliske kontakte, mnogo bolje nego Kurdi, Sirijci ili Amerikanci. U Raki je trenutno oko 75 hiljada boraca DAEŠ-a. To je ogromna sila, i samo jake zemlje kao što su Rusija i Turska mogu da izađu na kraj sa takvom organizacijom“, kaže prvi savetnik predsednika Erdogana.
Čevik je objasnio i da u samoj Raki neće biti formirana bezbednosna zona, već će to biti učinjeno na teritoriji koja je već „očišćena“ od terorista, kako bi civili tamo mogle da se premeste sa što manje rizika.
Čevik je u razgovoru za Sputnjik ocenio i da uticaj Zapada u Siriji „postaje sve marginalniji“, a da pravim mirovnim procesom sada rukovode isključivo Rusija i Turska.
„Amerikanci su već neko vreme isključeni iz ’sirijske jednačine‘ — ali to su sami želeli. Ako Donald Tramp reši da sedne i dogovori se sa Putinom i Erdoganom, niko se, naravno, neće žaliti, ali ne vidim mogućnost da se to desi u dogledno vreme. A bez Amerikanaca, uticaj Zapada u Siriji je — ako mogu da se tako izrazim — presmešan. Veoma sam skeptičan i kada je u pitanju moguća američka invazija u Siriji. Mislim da toga neće biti — SAD ne žele da učestvuju u takvoj operaciji“.
Na kraju razgovora za naš radio, Čevik napominje da je veoma ponosan na sve što su Moskva i Ankara do sada zajedno postigle u rešavanju sirijske krize.
„Najveći uspeh Rusije i Turske je u tome što su uspele da se dogovore o širokom primirju na teritoriji čitave države. Nakon toga, pokrenuti su pregovori u Astani, između sirijskih vlasti i opozicije. Samo zahvaljujući naporima Moskve i Ankare, primirje se održava. Niko drugi to ne bi mogao da izvede. Niko drugi to i nije mogao — sve do sad. Uradili smo sjajan posao, i mislim da smo zaslužili gromoglasan aplauz“, kaže u razgovoru za Sputnjik prvi savetnik turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana.
Inače, prema rečima portparola Kremlja Dmitrija Peskova, turski predsednik Redžep Tajip Erdogan boraviće u poseti Rusiji 9. i 10. marta.
Turski mediji nezvanično saznaju da će istovremeno sa susretom dvojice lidera biti održan i sastanak Saveta za rusko-tursku saradnju. Razgovaraće se o nizu pitanja, između ostalog i o isporuci ruskih raketnih sistema S-400 Turskoj.