Falon je podsetio na video-konferenciju Haftara i šefa ruske diplomatije Sergeja Šojgua, tokom koje je bilo reči o borbi protiv terorista na Bliskom istoku.
Prema navodima lista, britanski ministar je naveo da je ovaj razgovor imao simbolički karakter, ali je dodao da Moskva „proverava čvrstinu Zapada, proverava Alijansu“ i može da iskoristi priliku „ugledavši slabu tačku“.
„Ne želimo da medved gura tamo svoje šape“, navodi list deo iz Falonovog nastupa na Minhenskoj konferenciji o bezbednosti.
Haftar je poznat kao protivnik islamista, vojska pod njegovom komandom bori se protiv DAEŠ-a u gradu Bengaziju. Prošle godine je posetio Moskvu u junu i novembru radi sastanaka s ministrima inostranih poslova i odbrane, kao i sa sekretarom Saveta za bezbednost Rusije.
Prema rečima komandanta, nije bilo reči o isporučivanju naoružanja, jer Rusija poštuje embargo na oružje Libiji koji su uvele Ujedinjene nacije.
U januaru je Haftar posetio nosač aviona „Admiral Kuznjecov“ i učestvovao u video-konferenciji sa Šojguom, tokom koje je razgovarao o borbi protiv terorista na Bliskom istoku.
U Libiji je na snazi dvovlašće – na istoku zemlje u gradu Torbuk zaseda parlament koji je izabrao narod, a na zapadu, u prestonici Tripoliju, vlada vlada nacionalne sloge na čelu s Fajezom el Saradžom, koja je formirana uz podršku Ujedinjenih nacija i Evrope.
Parlament odbija da prizna vladu nacionalnog jedinstva i predsednički savet u Tripoliju kojim rukovodi Saradž.
U Libiji je 2011. počeo oružani sukob snaga pod kontrolom dugogodišnjeg lidera zemlje Moamera el Gadafija i odreda koje su podržavale SAD i EU. Gadafi je svrgnut i ubijen u oktobru 2011. godine.