„Ovde je reč o ploči koja je postavljena braniteljima dobrovoljcima HOS-a, koji su poginuli u Domovinskom ratu braneći Hrvatsku od velikosrpske agresije Miloševićevog projekta. Ovo nije ploča u spomen nekome u kontekstu Drugog svetskog rata i ustaškog režima“, rekao je Plenković u intervjuu za Hrvatsku radio-televiziju.
Prema njegovim rečima, tu temu u Izraelu niko nije spomenuo.
Plenković kaže da je njegov stav i stav hrvatske vlade o antisemitizmu i svemu onome negativnom što se zbilo u vreme ustaškog režima jasan, a to je da ga decidirano osuđuje.
Deo hrvatskih medija oštro je kritikovao izjave Plenkovića nakon posete Jad Vašemu, s porukom da, ako već želi da istakne nedvosmislenu podršku i saučešće, ne mora da ide u Izrael, jer žrtve fašističkog režima, odnosno „strašnu i tragičnu priču najgorih zločina protiv čovečnosti“ može naći i u svojoj domovini.
Zagrebački portal „Indeks“ podseća da je Plenković nedavno izjavio da je podizanje ploče s ustaškim pozdravom „Za dom spremni“ pored bivšeg koncentracionog logora Jasenovac — delikatno.
On je tada, umesto osude, „nemušto najavio da će tražiti zakonsko rešenje koje će regulisati pitanja koja se odnose na totalitarne režime“ i da „zato želi da pokrene institucionalnu inicijativu koja bi odgovarajuće regulisala ovo pitanje“.
U Izraelu Plenković nije imao problema sa „zakonskim rešenjima“, „institucionalnom inicijativom“, niti sa delikatnošću, primećuje Indeks i podseća da u Jad Vašemu, udaljenom 2.181 kilometar od najvećeg koncentracionog logora u Hrvatskoj, stoji uklesan natpis „Jasenovac“.
Izvor: Tanjug