Oni danas naseljavaju grad Bender Abas i njegovu okolinu. Populacija Afroiranaca u Iranu danas broji nešto manje od hiljadu duša.
O sebi i svojim precima za Sputnjik govori Afroiranac Navid Gavidel:
„Naše pramajke potiču iz plemena Sare Mare i u Iran su došle sa teritorije koja se nekad nazivala Zanzibar, sa istočnih obala Afrike. Naši preci su se bavili stolarskim zanatom i po predanju su se preselili na jug Irana kako bi našli više mušterija i širili posao“.
Nažalost, nastavlja Navid Gavidel, današnji Afroiranci znaju sasvim malo o svojim daljim precima.
MEGA
Gavidel dodaje da je opsežno istraživanje sproveo njegov brat i da je došao do zaključka da neki od pripadnika plemena kao i nekada naseljavaju arhipelag Zanzibar.
„Da, moji preci su se u Iran preselili upravo sa ciljem da dalje razvijaju stolarski zanat. Nepravilno je tumačenje da su naši preci bili robovi i da su ih nasilno ovde naselili“, naglašava Gavidel.
Naš sagovornik dodaje i da su njegovi preci ispovedali islam još pre prelaska u Iran i podvlači da je to važna činjenica. Sa druge strane, kaže Gavidel, u njihovoj tradiciji se zadržalo mnogo afričkih običaja.
„Ta mešavina se najpre vidi u, na primer, muzičkoj tradiciji ’lejva‘ — karakterističnoj za Afroirance. Ova se tradicija ’primila‘ u Iranu, ali potiče iz Zanzibara. Volimo da se okupljamo nekoliko puta nedeljno i da izvodimo ili slušamo ovu muziku“, zaključuje Navid Gavidel.